Wyspa bezrobocia w Polsce! Zobacz o jakie województwo chodzi
Kolejne miesiące przynoszą po pandemiczne odbicie na rynku pracy. Stopa bezrobocia spada we wszystkich województwach. Jednak różnica w jej wysokości jest znaczna na terenie naszego kraju.
Solidne ożywienie
Czasy pogorszenia sytuacji na rynku pracy mamy już za sobą. Kolejne miesiące pokazują ożywienie i spadek bezrobocia.
-
styczeń – 6,5 proc.,
-
luty – 6,6 proc.,
-
marzec – 6,4 proc.,
-
kwiecień – 6,3 proc.,
-
maj – 6,1 proc.,
-
czerwiec – 6,0 proc.,
-
lipiec – 5,9 proc.,
-
sierpień – 5,8 proc.,
-
wrzesień – 5,6 proc.
Mimo to, w województwie wamińsko-mazurskim stopa bezrobocia pozostaje na znacznie wyższym poziomie i wynosi 8,7%. W stolicy regionu – Olsztynie sytuacja jest znacznie lepsza, tam poziom bezrobocia wynosi 2,7%, a pracę znajdziemy bez większego problemu. Oferty pracy są w branży budowlanej, motoryzacyjnej, ochrony zdrowia, TSL, gastronomicznej, pomocy społecznej, ekonomiczno-administracyjno-biurowej czy IT. Dlaczego zatem istnieje tak duża różnica między regionem a stolicą?
Zła struktura bezrobocia
Największym problemem w województwie warmińsko-mazurskim jest wynikiem działania czynników społecznych i demograficznych. Ludność wsi i mniejszych miasteczek jest wykluczona cyfrowo i komunikacyjnie. Po upadku PGR-ów zasili szeregi bezrobotnych i nikt się nimi nie przejmował. Po latach oddalili się na tyle od rynku pracy, że ich powrót jest istotną barierą psychologiczną. Większość jest niedopasowana do rynku pracy, jeżeli chodzi o wykształcenie i umiejętności. Urzędy pracy wcale nie pomagają w zmianie tej sytuacji. Pogramy szkoleniowe urzędów pracy są ubogie i mało zachęcające. Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja zmieniła się diametrialnie w najbliższych latach.
Źródło: bankier.pl
Zdjęcie: Pixabay