Za kilka dni użytkownicy komórek będą mieli łatwiejsze życie! Jakie zmiany szykuje nowe prawo telekomunikacyjne?
21 grudnia zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące m.in. umów użytkowników telefonów komórkowych z operatorami sieci. Zmiany mają być przed wszystkim na korzyść konsumentów – twierdzą przedstawiciele rządu dodając, że do minimum ograniczą też wszelkie nieprawidłowości, do jakich dochodzi w branży telekomunikacyjnej.
Od najbliższego poniedziałku abonent, który ma podpisaną umowę z operatorem będzie mógł ją wypowiedzieć zdalnie. Nie trzeba będzie już osobiście chodzić do salonu firmy telekomunikacyjnej, bo wszystko będzie można załatwić wysyłając e-maila. Obowiązkiem operatora będzie odpowiedzieć na tę wiadomość i potwierdzić przyjęcie oświadczenia swojego klienta.
Łatwiej będzie też dokonywać przedłużania umowy. Operatorzy sieci komórkowych będą zobowiązani, aby informować swoich abonentów, że ich umowa się kończy i nastąpi jej automatyczne przedłużenie na czas nieokreślony. Muszą to zrobić nie później niż 30 dni przed końcem umowy. Do tej pory operatorzy takiego obowiązku nie mieli. Ponadto ich obowiązkiem będzie informowanie klientów o możliwościach rozwiązania umowy oraz najkorzystniejszych warunkach jej prolongowania.
Ważną zmianą, która nas czeka będzie możliwość monitorowania zużycia pakietów danych. Operatorzy będą musieli informować swych klientów o zbliżającym się terminie końca ważności różnych usług i pakietów. Ma to ułatwić konsumentom kontrolę wydatków związanych z abonamentem.
Łatwiej i szybciej będzie też można przenieść swój numer telefonu do innej sieci.
Przepisy telekomunikacyjne, które zaczną obowiązywać od poniedziałku są związane z wdrażaniem w naszym kraju Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej.
Fot. Pexels