13 grudnia to dzień modlitw za ofiary stanu wojennego. Weź udział w akcji „Zapal Światło Wolności”.

Dziś mija 39 lat od wprowadzenia przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego. Każdy może uczcić ofiary, ale też osoby internowane i poszkodowane w wyniku działań służb PRL. Wystarczy zapalić znicz w swoim oknie.

Zapal Światło Wolności”

Do akcji społecznej IPN „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Znicz Wolności ” przyłączy się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. O g. 19:30 zapali symboliczny znicz w oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu. Tym samy odda hołd osobom, które były represjonowane podczas stanu wojennego. Do akcji włączy się również bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Powiedział,że „tym gestem dajemy wyraz wdzięczności wobec osób, które nie zawahały się cierpieć i znosić represje w imię podstawowych praw jednostki”.

Akcja trwa już od kilku lat

Akcja zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej nawiązuje do symbolicznych gestów św. Jana Pawła II i prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana. 39 lat temu na znak sprzeciwu wobec polityki władz komunistycznych w Polsce, zapalili świeczki w Pałacu Apostolski i w Białym Domu. Również tysiące ludzi na całym świecie w ten sposób pokazywało swój sprzeciw .

Reagan w orędziu o Polsce

Pamiętne okazało się orędzie prezydenta Ronalda Reagana, który tak mówił do Amerykanów: „Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności , którą Polacy tak bardzo umiłowali. Na pierwsze przejawy wolności rządzący odpowiedzieli brutalną siłą, zabójstwami, masowymi aresztowaniami i utworzeniem obozów internowania”.

Do akcji „ Zapal Światło Wolności ” włączyły się Urzędy Wojewódzkie w kraju i PGE Narodowy. Jego fasada rozbłyśnie napisem „ Światło Wolności ”. Każdy może zapalić świeczkę w oknie i upamiętnić ponad 40 ofiar stanu wojennego.

zdjęcie: istockphoto.com

Komentarze