Stąd biorą się pieniądze na 500+!

Propozycja rządu dotycząca 500 zł dla każdej osoby niepełnosprawnej powyżej 18 roku życia jest bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza na tle działań socjalnych pozostałych krajów UE. Skąd jednak brać pieniądze na tak duże zasiłki?

Czy to wszystkie grupy objęte „500+?”
Specjaliści obawiają się, czy PIS skończy obejmowaniem świadczeniami na grupach, na których obecnie poprzestał. Obecnie uchwalane świadczenie ma trafić aż do 0,5 mln osób. W niedzielę premier zapowiedział pomoc osobom zupełnie zależnym od innych, co nie oznacza, że poprzestanie na grupach, którym pomaga obecnie.

Świadczenie ma przysługiwać osobom, które nie mają możliwości pozyskać innego rodzaju zasiłku. Wszelkie regulacje prawne dotyczące zasiłku, mają zostać ostatecznie uzgodnione i wyjaśnione jeszcze przed wakacjami tak, by ustawa weszła w życie jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

Działania rządu mają być odpowiedzią na strajk rodziców niepełnosprawnych dzieci, który odbywał się niedawno w siedzibie sejmu. Skąd pieniądze na wypłaty? Z powracającego podatku handlowego oraz z funduszu solidarnościowego.

Co prawda pierwsze źródło nie jest jeszcze pewne – w końcu wciąż czekamy na rozstrzygnięcie tej sprawy ze strony Komisji Europejskiej. Jeśli jednak uda się wygrać sprawę, do kieszeni Polaków trafi około 1,5 mld zł. rocznie właśnie z tego źródła. Jak na razie plany wyglądają więc całkiem rozsądnie, a na ich ostateczną realizację przyjdzie nam jeszcze nieco zaczekać.

/Katarzyna Goch

Komentarze