Prezydent Karol Nawrocki podpisał ustawę dotyczącą bonu ciepłowniczego oraz przedłużenia zamrożenia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do końca 2025 roku. Zgodnie z nowymi przepisami, cena prądu dla odbiorców indywidualnych pozostanie na poziomie 500 zł za MWh netto przez pozostałą część roku.
Przedłużenie mrożenia cen energii elektrycznej
Zgodnie z nowelizacją ustawy, gospodarstwa domowe będą mogły korzystać z zamrożonej ceny energii elektrycznej do końca 2025 roku. Minister Zbigniew Bogucki z Kancelarii Prezydenta zaznaczył, że choć ustawa nie jest idealna, to jest korzystna dla wielu polskich rodzin, zapewniając im stabilność cenową w obliczu rosnących kosztów energii.
Bon ciepłowniczy – wsparcie dla gospodarstw korzystających z ciepła systemowego
Nowe przepisy wprowadzają również bon ciepłowniczy, który ma na celu wsparcie gospodarstw domowych korzystających z ciepła systemowego. Bon będzie przyznawany na podstawie kryteriów dochodowych i będzie obowiązywał od drugiej połowy 2025 roku do końca 2026 roku. Otrzymają go gospodarstwa, które spełniają określone warunki dochodowe oraz korzystają z ciepła systemowego dostarczanego przez przedsiębiorstwo energetyczne.
Ograniczenia ustawy
Mimo że ustawa wprowadza korzystne rozwiązania dla gospodarstw domowych, nie przewiduje mrożenia cen energii dla innych odbiorców, takich jak przedsiębiorcy, rolnicy, samorządy czy szpitale. Minister Bogucki zauważył, że choć nie wszyscy będą mogli skorzystać z bonu ciepłowniczego, to rozwiązanie jest krokiem w stronę wsparcia dla najbardziej potrzebujących.
źródło zdjęcia: FB/KarolNawrocki

