Adam Bodnar zaskarżony do sądu w związku z odwołaniem prokuratora krajowego. „To zwykłe cwaniactwo polityczne”

Konflikt wokół Prokuratury Krajowej i decyzji Prokuratora Generalnego Adama Bodnara oraz p.o. Prokuratora Krajowego Jacka Bilewicza budzi kontrowersje i oskarżenia o przestępstwo ze strony zastępców Adama Bodnara. Cała sytuacja, jak opisuje prokurator Katarzyna Kwiatkowska, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”, to według niej „zwykłe cwaniactwo polityczne”.

Zastępcy Adama Bodnara oskarżają go o naruszenie prawa, zwłaszcza w kontekście odwołania prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. Twierdzą, że decyzja Bodnara była bezprawna, a odpowiednia procedura nie została zachowana. Prokurator Kwiatkowska podkreśla jednak, że zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Bodnara i Bilewicza to „zwykłe cwaniactwo polityczne”. Według niej cała sprawę rozgrywa się politycznie, a nie prawnie.

W analizie sytuacji prokurator Kwiatkowska przypomina kwestie związane z powrotem prokuratorów ze stanu spoczynku do służby czynnej. Podkreśla, że powołanie Dariusza Barskiego było sprzeczne z obowiązującymi przepisami. Zdaniem Kwiatkowskiej, decyzja Prokuratora Generalnego o odwołaniu Barskiego jest prawnie skuteczna, a wszelkie działania prokuratora krajowego w okresie odwołania będą poddane analizie.

W kontekście zmian w ustawie o prokuraturze, które miały miejsce w Sejmie poprzedniej kadencji, prokurator Kwiatkowska zauważa, że te zmiany miały na celu zabezpieczenie przed utratą władzy przez opozycję. Ostatecznie sytuacja w Prokuraturze Krajowej budzi kontrowersje, a decyzje prokuratorów i ich zastępców są analizowane zarówno politycznie, jak i prawnie.

Źródło: onet.pl

Prokurator krajowy odwołany! Adam Bodnar ma już kandydata na jego miejsce

Komentarze