Alert RCB: nadchodzi bardzo silny wiatr

W Polsce nadal panuje niespokojna aura, a kolejna noc przynosi ze sobą nowe wyzwania. Alert RCB (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa) został ogłoszony na terenie dziewięciu województw, co wzbudza obawy wśród mieszkańców. Głównym zagrożeniem jest silny wiatr, który może prowadzić do przerw w dostawie prądu, co zwiększa niepokój na najbliższą noc.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia w wielu regionach Polski na noc z piątku na sobotę. Porywy wiatru miejscami mogą osiągnąć prędkość nawet do 100 kilometrów na godzinę, co stanowi znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

Alert RCB to system ostrzegania przed potencjalnymi zagrożeniami, który jest aktywowany w wyjątkowych sytuacjach. W piątek po południu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alarm, a krótkie wiadomości SMS o treści: „Uwaga! Dziś wieczorem i w nocy silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” zostały rozpowszechnione na terenie dziewięciu województw:

  • Kujawsko-Pomorskiego,
  • Mazowieckiego,
  • Wielkopolskiego,
  • Śląskiego,
  • Dolnośląskiego,
  • Opolskiego,
  • Łódzkiego,
  • Warmińsko-Mazurskiego,
  • Pomorskiego.

Silny wiatr jest obecnie głównym zagrożeniem, które może prowadzić do przerw w dostawie energii elektrycznej. Mieszkańcy tych regionów zostali wezwani do zabezpieczenia swoich mienia i przeciwdziałania potencjalnym stratom.

Alert RCB to ważne narzędzie w zarządzaniu kryzysowym, które ma na celu informowanie i ostrzeganie obywateli w sytuacjach, które realnie zagrażają życiu i zdrowiu ludzi. Nowelizacja Prawa Telekomunikacyjnego z 2018 roku nakłada na operatorów telekomunikacyjnych obowiązek wysyłania komunikatów SMS do użytkowników w obszarach potencjalnych sytuacji kryzysowych. Ważne jest, że osoby znajdujące się na obszarze zagrożenia otrzymają te powiadomienia niezależnie od operatora telefonii komórkowej, z którym mają umowę.

Obecna sytuacja w Polsce wymaga czujności i ostrożności ze strony mieszkańców, zwłaszcza w związku z groźbą utraty dostępu do prądu. Obywatele zostali wezwani do przestrzegania zaleceń i monitorowania sytuacji pogodowej, aby w miarę możliwości zminimalizować ryzyko i zagrożenie.

Orkan Ciaran dotarł do Europy! 1,2 mln gospodarstw nie ma prądu

Komentarze