ALTERNATYWKA! Co oznacza młodzieżowe słowo 2019 roku?

„ALTERNATYWKA”, czyli dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach,  została młodzieżowym słowem 2019 roku. Kolejne miejsca zajęły „JESIENIARA” i „ELUWINA”. Co oznaczają te słowa?

Grono jurorów w składzie Marek Łaziński, Bartek Chaciński, Ewa Kołodziejek i Anna Ewa Wileczek, którzy na podstawie głosów wybrali właśnie „alternatywkę” na zwycięzcę tegorocznego plebiscytu na Młodzieżowo słowo roku 2019.

Jeśli by dokładnie się przyjrzeć, trzeba powiązać „alternatywkę” z konkretnymi trendami kulturowymi, wywodzącymi się z autorytetu pewnych postaci. Przykładami są popowa gwiazda Billie Eilish i nieżyjący już raper Lil Peep. Punktami wspólnymi obojga artystów jest na pewno specyficzny wizerunek (kolorowe włosy, piercing, ekstrawagancki ubiór) i warstwa tekstowa ich utworów, obfitująca raczej w depresyjne przemyślenia i rozczarowanie niż w młodocianą beztroskę.

Można pokusić się o stwierdzenie, że dzisiejsza „alternatywka” wsłuchana w Lila Peepa ma dużo wspólnego z dziewczynami wsłuchanymi w Kurta Cobaina – lidera Nirvany, w latach 90.

Należy pamiętać, że „alternatywką” nie musi być wyłącznie kobieta. Powstały też określenia „alternatyw” i „alternator”, które są jej męskimi odpowiednikami.

Alternatywka przed jesieniarą i eluwiną

Drugie miejsce w tegorocznej edycji zajął wyraz „jesieniara”, czyli miłośniczka jesieni, a trzecie „eluwina”, czyli forma powitania pochodząca od elo. Przypominamy, iż w 2018 zwyciężył „dzban”.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku od czterech lat organizuje Wydawnictwo Naukowe PWN. Propozycje nadsyłają internauci, w tym roku było ich zaskakująco dużo, bo aż 41 tysięcy.

Co oznacza młodzieżowe słowo roku 2019?

Słownik Języka Polskiego PWN podaje trzy definicje słowa „alternatywka”. Na stronie internetowej sjp.pwn.pl czytamy:

  1. dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach
  2. dziewczyna nie utożsamiająca się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego
  3. dziewczyna, która ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu

Komentarze