Amerykanie szpiegują sojuszników. Czy to początek końca NATO?

Duński wywiad donosi, że amerykańska agencja wywiadowcza NSA szpiegowała różne europejskie firmy z branży zbrojeniowej. Służby USA na celownik wzięły przedsiębiorstwa produkujące samoloty bojowe.

 

 

Amerykańskie akcje szpiegowskie objęły duńskie Ministerstwo Finansów oraz firmę zbrojeniową TERMA. Owe instytucje były odpowiedzialne za program zakupu myśliwców F-35. Anonimowe źródła poinformowały państwowego nadawce DR, że na celowniku znalazły się także inni europejscy producenci.  Sprawa dotyczyła wydarzeń w latach 2015-2016, kiedy Dania przygotowywała przetarg na nowe samoloty, mające zastapić używane przez siły zbrojne F-16.

 

Służby NSA w tym samym czasie zbierały dane w ramach tzw. „poszukiwań ukierunkowanych”. Na celowniku znalazła się firma TERMA, która produkuje ponad 70 części o znaczeniu krytycznym. Newralgiczne informacje pozyskiwane są na podstawie specjalnej umowy bilateralnej, która zawiera możliwość zbierania danych wywiadowczych. System zbierania danych Xkeyscore oficjalnie służy tylko do gromadzenia baz danych o sygnałach potencjalnych wrogów. Jak widać pomaga także w innych rzeczach.

 

Dzięki umowie służby mają dostęp do wielu prywatnych czynności. Firma może miec wgląd do korespondencji e-mail, historii przeglądarki, rozmów na czacie, czy dziennika połączeń. Ze śledztwa wynika, że cały proceder jest nielegalny. NSA ponadto wykorzystała kable światłowodowe do szukania informacji o innych firmach, które biorą udział w przetargu, czyli spółki Eurofighter i Saab. Obie firmy powstały we wpółpracy kilku krajów europejskich. Ujawnienie tych bulwersujących informacji nie zmieni jednak postanowieć duńskiego rządu o zakupie F-35. Nie ma dowodów, że działania NSA wymusiłu taką decyzję. Amerykański koncern Lockheed Martin wydał oświedczenie, że pierwsze myśliwce bojowe nowej generacji zostaną dostarczone już w przyszłym roku.

 

Historia NSA

 

Amerykańska agencja wywiadowcza koordynująca m.in. zadania wywiadu elektronicznego, powstała w kwietniu 1952 roku na bazie struktury działającej od 1949 roku Agencji Bezpieczeństwa Sił Zbrojnych. Ma za zadanie przechwytywać i analizować dane obcych państw w zakresie łączności radiowej, telefonicznej, internetowej oraz emisji wszelkiego rodzaju urządzeń radiolokacyjnych i systemów naprowadzania pocisków rakietowych. Podstawą technicznej infrastruktury szpiegowskiej jest system Echelon. W ostatnich latach Edward Snowden ujawnił światu poufne informacje na temat nielegalnych działań NSA w szpiegowaniu swoich sojuszników w NATO.

Komentarze