Andrzej Duda JUŻ podpisał! Termin wyborów to…

Wybory prezydenckie 2020.Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą o organizacji wyborów prezydenckich. Termin wyborów to nadal niewiadoma.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek złożył podpis pod ustawą zakładającą szczególne zasady organizacji wyborów powszechnych na prezydenta RP w 2020 roku. Zaledwie kilka godzin wcześniej została ona uchwalona przez sejm.

Wiadomość na temat podpisu prezydenta przekazał jego rzecznik.

„Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego” – czytamy na Twitterze Błażeja Spychalskiego.


Jeszcze dziś –  ustawa z kilkoma poprawkami wróciła z Senatu. Podczas głosowań przyjęto m.in. zapis o tym, że to  PKW – na wniosek ministra zdrowia – podejmie decyzję o zarządzeniu na wybranym terenie wyborów korespondencyjnych. Ponadto odrzucono poprawkę określającą minimalny czas na zebranie podpisów poparcia. Sejm nie wyraził także zgody na zbiórkę poprzez ePUAP.

Sejm przyjął jednak poprawkę Senatu, która zakłada, że wybory w trybie korespondencyjnym może zarządzić tylko PKW po złożeniu wniosku przez szefa resortu zdrowia. Sejm początkowo chciał aby mógł to zrobić sam minister.

– Które miasta chcecie wyłączyć z tradycyjnego głosowania? Wrocław, Szczecin, Gorzów, Poznań? Wszystkie progresywne, te, które nie głosują na PiS, by podkręcić sobie wyniki? – pytał przed rozpoczęciem głosowania w izbie niższej parlamentu, poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

Przed rozpoczęciem głosowania wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział, że marszałek Sejmu termin wyborów ogłosi dziś lub jutro.

Komentarze