Arcybiskup buduje LUKSUSOWY HOTEL za 300 mln! „Nie przejmuje się krytyką”

Papież Franciszek wyraził zgodę, jest spółka z bogatym inwestorem, mają być rzesze klientów. Całość powstanie na Warmii. Inwestycja pochłonie 300 milionów złotych 

Archidiecezja Warmińska oraz developerska spółka BBI wybudują pod Olsztynem luksusowy, czterogwiazdkowy hotel. Ceny za noc – od 450 złotych.

Kuria obejmie 51% udziałów w hotelu, abp Józef Górzynski – metropolita warmiński ma „awansować” do ścisłej czołówki menedżerów. Luksusowy ośrodek będzie się mieścił w okolicach miejscowości Rybaki i Łańska. Najprawdopodobniej „wchłonie” mieszczący się tam ośrodek pomocy charytatywnej prowadzony przez Caritas.

Ks. kan. Marcin Sawicki, rzecznik Archidiecezji Warmińskiej powiedział dziennikarzom Wirtualnej Polski, że nie obawia się hejtu czy krytyki :

– Zyski z działalności tego ośrodka będą wspierać odbudowę zabytków sakralnych na Warmii. Nasza diecezja posiada bodaj najwięcej tego rodzaju zabytków w Polsce. Ich utrzymanie i remonty daleko przekraczają nasze możliwości finansowe.

Podkreślił przy tym, że większe projekty Kuria realizuje z pomocą dotacji z funduszu kościelnego lub środków unijnych. Jednak zazwyczaj pieniądze kurii nie starczają na wkład własny.

Inwestycja powstanie na dwóch działkach o powierzchni łącznej niemal 16,5 hektara. To bardzo atrakcyjne turystycznie miejsce – niedaleko znajduje się PRL-owska posiadłość, w której w poprzednim ustroju wypoczywały elity. Sama ziemia stanowi wkład Archidiecezji Warmińskiej do spółki celowej, współtworzonej z developerem BBI.

Skąd w posiadaniu kościoła tak cenne tereny? Działki przekazano kościołów w 2007 roku w ramach rekompensaty za mienie utracone w okresie PRL-u. Lokalni dziennikarze podkreślali, że te działki do kościoła nigdy nie należały a transakcję błyskawicznie zrealizowała rządowa Agencja Nieruchomości Rolnych.

Spółka BBI z kolei jest już znana z innego projektu współtworzonego z archidiecezją warszawską – w stolicy powstaje już 170 metrowy drapacz chmur o potocznej nazwie „Nycz Tower”. Plotki mówią, że archideicezja warszawska wraz z BBI otworzy tam bardzo luksusowy hotel „Four Season”.

Kilka tygodni temu rozniosła się wieść, że na realizację inwestycji pod Olsztynem wymagana będzie zgoda Stolicy Apostolskiej. Ta podobno została już udzieloną i teraz pozostaje zmienić plan zagospodarowania przestrzennego w gminie Stawiguda.

– Cieszę się, że w gminie pojawia się inwestor z najwyższej półki. To szansa na dobrze wycenianą pracę dla mieszkańców – powiedział Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda.

Sam projekt ma bardzo duże szanse powodzenia. Okolica jest bardzo atrakcyjna dla tureostow a Ci już masowo zjeżdżają w okolice gminy. Przybywa klientów z bardzo zasobnym portfelem. Ceny za dobę w tym miejscu i podobnym standardzie wahają się od 450 do niemal 800 zł za dobę.

Komentarze