ARIZONA: niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował 15-latka

W małej miejscowości Alpine w Arizonie doszło do niezwykle groźnego incydentu. W czwartkowy wieczór 15-letni chłopiec został zaatakowany przez niedźwiedzia, który wtargnął do domku, w którym nastolatek przebywał. Dzięki szybkiej reakcji jego starszego brata udało się uniknąć tragedii.

Przerażający atak

 

Carol Edington Hawkins, matka chłopca, w rozmowie z NBC News opowiedziała o dramatycznych chwilach. Jej syn, Brigham, odpoczywał w domku letniskowym, oglądając film na YouTube. Drzwi były otwarte, aby wpuścić chłodne wieczorne powietrze. Niespodziewanie do środka wszedł niedźwiedź i zaatakował chłopca, uderzając go i drapiąc.

 

Brigham nie zdawał sobie sprawy z zagrożenia, dopóki nie poczuł uderzenia. Krzyki nastolatka usłyszał jego starszy brat, 18-letni Parker, który przebywał w sąsiednim domku – relacjonuje Hawkins.

 

Parker początkowo myślał, że to duży pies, jednak kiedy zobaczył niedźwiedzia, zrozumiał, że sytuacja jest poważna. Niedźwiedź skierował się w jego stronę, co dało Brighamowi czas na zamknięcie drzwi.

 

Szybka reakcja uratowała życie

 

Parker zdołał uciec do swojego domku, a niedźwiedź przez chwilę spacerował wokół, zanim usiadł na werandzie na kanapie i zaczął się rozglądać.

 

To było surrealistyczne. Gdyby nie szybka reakcja Parkera, jego młodszy brat mógłby nie przeżyć tego ataku – mówiła matka chłopców.

 

Po wszystkim, Carol opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie Brighama z widocznymi śladami zadrapań.

 

Interwencja służb

 

Na miejsce przybyły służby z Arizona Game and Fish Department (AZGFD). Niedźwiedź, którym okazał się trzyletni samiec niedźwiedzia czarnego, został szybko zlokalizowany i uśmiercony. Jego ciało zostanie poddane badaniom, aby sprawdzić, czy nie był chory. Carol Hawkins spekuluje, że niedźwiedź mógł być głodny, jednak podkreśla, że takie zachowanie nie jest normalne dla tych zwierząt.

 

Porady dotyczące spotkania z niedźwiedziem

 

AZGFD przypomina, że niedźwiedzie czarne, choć zazwyczaj unikają ludzi, są drapieżnikami i mogą być nieprzewidywalne. W przypadku spotkania z niedźwiedziem zaleca się:

  • Nie uciekać.
  • Powoli wycofać się, utrzymując kontakt wzrokowy ze zwierzęciem.
  • Sprawiać wrażenie większego, robiąc hałas i machając rękami.
  • Rzucać przedmiotami w stronę niedźwiedzia, aby go odstraszyć.
  • W przypadku ataku, starać się odeprzeć go z całych sił.

 

 

Statystyki ataków niedźwiedzi

 

Atak w Alpine był 16. zarejestrowanym atakiem niedźwiedzia na ludzi w Arizonie od 1990 roku. Dwa z tych ataków zakończyły się śmiercią człowieka. AZGFD podkreśla, że choć takie zdarzenia są rzadkie, to zawsze należy być przygotowanym i świadomym potencjalnych zagrożeń związanych z dzikimi zwierzętami.

 

Refleksje po incydencie

 

Carol Edington Hawkins wciąż nie może uwierzyć w to, co się stało, ale jest wdzięczna za to, że jej synowie wyszli z tego cało. Szybka reakcja Parkera uratowała życie Brighama, a rodzina jest teraz bardziej świadoma ryzyka, jakie niesie za sobą bliskość dzikiej przyrody.

 

Ten dramatyczny incydent przypomina nam wszystkim o konieczności zachowania ostrożności w obszarach zamieszkałych przez dzikie zwierzęta i gotowości do szybkiej reakcji w sytuacjach zagrożenia.

 

Źródło: tvn24.pl

 

Nastolatkowie uciekli z MOW-u. Ukradli zabytkowy samochód!

Komentarze