Badania nie kłamią! To mężczyźni wpędzają kobiety w ten stan!

stan

Według najnowszych badań, za ten stan i towarzyszące mu dolegliwości kobiety powinny winić mężczyzn…

Menopauza

Wyniki badań sugerują, że preferencje mężczyzn, co do wieku kobiet, mogły pokierować ewolucją w taki sposób, że panie przestają być płodne w bardziej zaawansowanym wieku.

„Myślę, że kierowana przez mężczyzn selekcja płciowa i męski popęd płciowy, odegrały dużą rolę w selekcji płciowej ludzi” – powiedział współautor badań, Rama Singh.

„Jeśli nie byłoby męskiej preferencji do młodszych kobiet, to kobiety rozmnażałyby się tak samo, jak mężczyźni. Przez całe życie” – dodał.

stan
Pixabay

Starsze kobiety są porzucane lub ignorowane z korzyścią dla młodszych kobiet. Te teoretycznie mają lepsze geny i dzięki wiekowi i witalności, mogą potencjalnie więcej się rozmnażać. To z kolei służyłoby utrzymaniu ciągłości gatunku.

Ludzkie samice, tak jak i samice orki (które też przechodzą menopauzę), często żyją długo po utracie możliwości rozrodczych, ale wciąż kontynuują wspomaganie utrzymania swojej linii genetycznej.

„Robią to poprzez pomoc w przetrwaniu swoich najstarszych synów, co w efekcie zwiększa ilość potomków, jakich spłodzą ich synowie” – powiedział Darren Croft wykładowca na University of Exeter.

Menopauza jest jednak niezwykle rzadko spotykana w królestwie zwierząt i tylko garstka gatunków, poza ludźmi przechodzi „taką” zmianę w życiu. Powodem tego może być długość życia, czyli większość zwierząt po prostu żyje zbyt krótko, aby wyewoluować menopauzę.

Dobrą wiadomością dla kobiet jest to, że badania nad menopauzą mogą w przyszłości doprowadzić do jej cofnięcia.

„Ta nowa teoria otwiera możliwości hormonalnego opóźniania menopauzy. Byłoby to dobre dla kobiet sukcesu, rozpoczynających życie rodzinne w późniejszym wieku” – tłumaczy Singh.

Czytaj też: DUŻE zmiany w życiu Dody! Postanowiła USUNĄĆ…

Źródło: Women’s Health/Psychology/PLoS Computational Biology

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze