Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży?
Minister zdrowia Łukasz Szumowski twierdzi, że do jesieni tego roku powstanie ostateczna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.
Działanie programu „Ciąża plus” ma za zadanie ułatwić dostęp do leczenia kobietom ciężarnym, które z różnych powodów mają mocno ograniczony dostęp do leczenia.
Opieka już od momentu poczęcia dziecka
Rząd chce przeznaczyć 20 mln zł rocznie na program „ciąża plus”, którym mają zostać objęte mamy tuż po stwierdzeniu poczęcia dziecka. Już w tym miesiącu ma się rozpocząć proces legislacyjny.
W przypadku programu, zarówno rząd jak i opozycja są zgodni. Pomysł ogłoszony przez Beatę Szydło w 2018 roku okazuje się być strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza, ze wiele matek z powodu złej sytuacji materialno – bytowej nie jest w stanie podjąć właściwego leczenia w trakcie ciąży.
Rząd powrócił po kilku miesiącach do tematu bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży po wypowiedzi Grzegorza Schetny, który przedstawiając program wyborczy PO, uwzględnił działania w tym kierunku. Na liście leków mają się znaleźć środki zaordynowane każdej kobiecie przez lekarza, jednak należy sporządzić dokładną listę bezpiecznych środków.
Z kolei Minister Szumowski twierdzi, że za darmo będą dostępne lekarstwa tylko znajdujące się na z góry określonej liście. Tak czy inaczej, za darmo mają być dostępne leki na nadciśnienie tętnicze, przeciw chorobie zakrzepowej, a także stricte przeciw problemom położniczym.
/Katarzyna Goch