Była polska lekkoatletka zaatakuje K2 zimą! Zrobi to przy -40 st.C!

Całym życiem Magdaleny Gorzkowskiej była lekkoatletyka. Jednak ją znudziła. Teraz jej serce bije dla Himalajów. Kobieta chce zdobyć K2 zimą. Bez tlenu i przy ekstremalnej temperaturze.

Tego jeszcze nikt nie zrobił

Magdalena Gorzkowska śmiało mówi,że nie będzie to tylko próba zdobycia K2 zimą. Według niej będzie to prawdziwy atak. Kobieta nie bierze pod uwagę porażki. Chce zrobić coś, czego do tej pory nikomu nie udało się uczynić. Najwyższego szczytu Karakorum nie zdobyli też dwa lata temu zimą polscy Himalaiści pod przewodnictwem Krzysztofa Wielickiego. Czy Polce się uda?

Gorzkowska wierzy w sukces

Gorzkowska zdobyła dwa lata temu jako najmłodsza Polka Mount Everest, ma za sobą wejście na Makalu, Manaslu, Aconcague czy Kilimandżaro. 28-latka aktualnie przygotowuje się do wylotu. W piątek będzie już w Pakistanie. Możliwość zimowej wyprawy na K2 pojawiła się w październiku. Gorzkowska nie zastanawiała się ani chwili. Póki jest młoda to chce dokonać rzeczy wielkich.

Sama tak mówi o wyprawie: „jestem pozytywnie nastawiona, być może już na koniec stycznia pojawi się okazja do ataku szczytowego”.

Wejść na wierzchołek i z niego wrócić

Taki ma plan. Polka będzie działać w ramach kilkudziesięcioosobowej ekspedycji nepalskiej agencji Seven Summit Treks. Pomagać jej będą Szerpowie. Podczas wyprawy będzie jej towarzyszyć himalaista Waldemar Kowalewski. Dla niego będzie to już trzecie spotkanie z K2.

Ostre przygotowania

Gorzkowska intensywnie trenowała przed rozpoczęciem wyprawy. Biegała życiowe trasy,twierdzi,że zna swoje możliwości. Dużo czasu poświęciła biegom pod górę i po schodach. Wspinała się na drzewa i trenowała na ściance wspinaczkowej. W wolnych chwilach oswajała się też z zimnem. Morsowała bo jak sama mówi odporność na niskie temperatury to jej słaby punkt.

Kombinezon do nurkowania na K2

Taki kombinezon należy do ekwipunku Magdaleny Gorzkowskiej. Jest niezwykle ciepły. Nurkowie mają go na sobie w lodowatej wodzie. Kombinezon ogrzeje ją w ekstremalnie niskiej temperaturze na K2. Gorzkowska wierzy ,że wyprawa zakończy się sukcesem czyli zdobyciem tego ,jak do tej pory wciąż niezdobytego ośmiotysięcznika.

źródło: wyborcza.pl; sport.tvp.pl

zdjęcie: Facebook/ Magdalena Gorzkowska

Komentarze