CENY piwa OSTRO w górę?! „Butelka po 12 zł”

Ceny piwa w górę?! „Butelka po 12 zł”

Akcyzę od alkoholu jest w Polsce naliczamy według prostej zasady. Pod uwagę bierze się zawartość procentową alkoholu. Piwo z tego mieści się w grupie najniżej opodatkowanych akcyzowo trunków. W tej sprawie głos zabrał minister rolnictwa. Jan Krzysztof Ardanowski uznał, że akcyza na piwo i wódkę powinna zostać wyrównana. Koncept przestawił podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Idea wyższego podatku akcyzowego dla piwa zyskała aprobatę Witolda Włodarczyka. Prezes zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy pomysł ocenia jako bardzo dobry. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” powiedział, że wysoka stawka podatku dla wódki niszczy przemysł mocnych alkoholi.

-Nie oczekujemy preferencji, oczekujemy tylko takiego samego traktowania. Dziś wielu producentów w Polsce mówi, że wódki czystej w dużym formacie w ogóle się nie opłaca produkować. Ona musi być w ofercie, natomiast zysków z tego nie ma.
Z samej akcyzy branża spirytusowa wprowadza do budżetu 7,5 mld zł. – mówił na łamach RP.

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Money.pl zdementował doniesienia o zrównaniu podatku akcyzowego.

-Nie słyszałem o tym pomyśle, ale nie ma takich planów. Jak on nie lubi piwa, to jest jego problem. Ja natomiast bardzo lubię, ale to drugorzędne. Za to pierwszorzędna sprawa jest taka, że nie ma takich planów, by podnosić akcyzę. Pan minister wyraził jakiś pogląd, oczywiście ma prawo do swoich poglądów, ale ja mówię, jaka jest rzeczywistość budżetowa. – powiedział premier.

„Jeśli miałoby to przejść, to raczej nie pomoże przemysłowi wysokoprocentowych alkoholi. Ludzie raczej ograniczą spożycie piwa. Może też rozwinąć się czarny rynek. Bo ile wtedy miałoby kosztować piwo? Butelka po 12 zł? Kto to kupi?” – mówi Wyborczej24.pl właściciel sklepu monopolowego.

Komentarze