Chorwacja NAGLE zmienia zasady WJAZDU dla turystów! Jak to wpłynie na PODRÓŻE?

W ostatniej chwili Chorwacja wprowadziła zaskakujące zmiany. Państwowy Sztab Ochrony Cywilnej Republiki zdecydował, że od 1 lipca turyści już nie będą mogli przekroczyć granicy bez testów czy zaświadczeń. Co jest przyczyną takich nagłych zmian?

Wymarzone wakacje

Polacy kochają wakacje w Chorwacji. Ten bałkański kraj położony jest stosunkowo niedaleko od Polski, zachwyca pięknymi plażami, wyspami i turkusową, ciepłą wodą. To wymarzone warunki na wakacje dla całych rodzin. Do tego pyszna kuchnia, życzliwi ludzie i ciekawa kultura. Jednak już od 1 lipca Chorwacja zmienia zasady wjazdu, dla wszystkich, którzy pragną odwiedzić ten kraj. Do tej pory Polacy mogli wjeżdżać bez konieczności okazywania negatywnego wyniku testu na COVID-19. Teraz należy przedstawić Unijny Certyfikat COVID, który potwierdza wynik testu, szczepienie lub ozdrowienie.

Pexels

Komplikacja planów?

Wprowadzenie nowych zasad wyjazdu od 1 lipca może skomplikować plany Polaków na wypoczynek w tym kraju. Jednak osoby, które nie mają unijnego certyfikatu tez będą mogły wjechać do Chorwacji. Trzeba będzie spełnić po prostu inne kryteria. Dotyczy to osób, które okażę negatywny wynik testu PCR, ale nie starszy, niż 72 godziny lub wyniki szybkiego testu antygenowego. Nie starszy niż 48 godzin.

Po szczepieniach

Do Chorwacji wjadą osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki Pfizer, Moderna, Gamaleja (Sputnik V) w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. Jeżeli chodzi o szczepionkę AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni i maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki. Kolejny wyjątek to osoby, które pokażą zaświadczenie o przejściu COVID-19 i zostały też zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby. Szczepienie musi się odbyć nie krócej niż 210 dni przed wjazdem do Chorwacji. Natomiast ozdrowieńcy mogą wjechać na teren Chorwacji po okazaniu zaświadczenia od lekarza lub okazaniu pozytywnego testu PCR lub tez antygenowego.

Pexels

Co z dziećmi?

Dzieci do 12. roku życia, którzy podróżują pod opieką dorosłych, którzy mają Unijny Certyfikat COVID lub spełnią wyżej wymienione warunki, nie muszą mieć przeprowadzonego testu. Należy stosować się do wyżej wymienionych zasad, żeby uniknąć skierowania na 10-dniową kwarantannę. Ta może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu.

Źródło: Wirtualna Polska

Zdjęcia: Pexels

Komentarze