Co za SKANDAL! Policjanci w cywilu użyli pałek wobec manifestantów!

Nieumundurowani funkcjonariusze stosowali siłę fizyczną i pałki! Wszystko działo się 18 listopada w Warszawie. Sprawą zajął się już Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik Adam Bodnar z własnej inicjatywy zainterweniował w sprawie zachowania policji wobec uczestników protestu na ulicach Warszawy 18 listopada.

Zobacz także: Te ŁYŻKI są szkodliwe dla zdrowia! Sprawdź, czy je masz!

– Moje poważne zaniepokojenie wzbudziło w szczególności używanie środków przymusu bezpośredniego (siły fizycznej, pałek) przez nieumundurowanych funkcjonariuszy, wyciągających z tłumu protestujących pojedyncze osoby oraz użycie przez policjanta przemocy wobec wicemarszałka Sejmu RP Pana Włodzimierza Czarzastego – mówi rzecznik.

Adam Bodnar poprosił komendanta stołecznego policji nadinsp. Pawła Dobrodzieja o informacje w tej sprawie, w tym szczególnie o wyjaśnienie, jakie były podstawy faktyczne i prawne podjęcia interwencji i jak ona przebiegała.

Fot. Pixabay

Rzecznik chce też wiedzieć, czy w trakcie działań policji użyto środków przymusu bezpośredniego, a także jaka była podstawa faktyczna i prawna ich użycia.

Adam Bodnar poprosił również o informacje, ile osób zostało zatrzymanych, na jakiej podstawie oraz jak długo zatrzymani byli faktycznie pozbawieni wolności.

Rzecznika interesuje też to, jak przebiegała interwencja wobec wicemarszałka Włodzimierza Czarzastego, a także ile osób zostało wylegitymowanych i jaka była podstawa faktyczna wylegitymowania.

Zobacz także: Karolina Gilon w zmysłowej pozie promuje ekologię! Fani zwrócili uwagę na pewien szczegół!

Policja ma też wytłumaczyć, jakie dalsze czynności podjęła albo planuje podjąć w odniesieniu do osób zatrzymanych i wylegitymowanych, a także jakie były podstawy działań nieumundurowanych funkcjonariuszy, używających wobec osób protestujących środków przymusu bezpośredniego.

  • Fot. Pixabay
  • Źródło: RPO

Komentarze