Codzienne czynności doprowadzają nasz organizm do RUINY! Zaczyna się od zaburzeń snu…

W dobie szybkiego stylu życia coraz więcej ludzi ma problemy ze snem. One z kolei powodują silne zaburzenia funkcjonowania w ciągu dnia. Tymczasem odpowiednia długość nocnego odpoczynku jest niezbędna do zachowania przez organizm równowagi psychicznej i fizycznej. Chroniczny niedobór snu może prowadzić do depresji a także sprzyjać rozwojowi schorzeń somatycznych. Lecz jest i dobra wiadomość. Zwracając uwagę na nasze nawyki możemy aktywnie  dbać, aby nasz organizm otrzymywał należną mu dawkę odpoczynku. Oto kilka czynników, które utrudniają nam zasypianie oraz spłycają głębokie fazy snu. W efekcie mogą prowadzić do wielu chorób lub bardzo złego samopoczucia. Sprawdź, które z nich są obecne w Twoim życiu.

Stresujące zajęcia i praca do późna

Nic nie usypia lepiej niż męczący dzień pracy? Owszem, ale pod warunkiem, że mamy czas na wyciszenie i uspokojenie. Ludzkie ciało potrzebuje przynajmniej 2 godzin aby zredukować skutki oddziaływanie hormonu stresu (kortyzolu) do poziomu, który umożliwi nam spokojne zaśnięcie.

Używki (zwłaszcza stymulanty)

Kawa, papierosy czy popularne „energetyki” podnoszą ciśnienie krwi i zaburzają działanie przygotowującego się do snu układu hormonalnego. Jeśli mamy możliwość, nie korzystajmy z nich po godzinie 17:00.

Intensywne światło ekranów

Wyświetlacze w elektronice konsumenckiej, niezależnie od technologii wykonania, produkują znaczne ilości niebieskiej składowej światła. Tymczasem kolor niebieski jest dla naszego mózgu sygnałem, że czas wstawać. Warto ograniczyć czas spędzany przed ekranami wieczorem. Oraz korzystać oferowanych przez urządzenia trybów redukujących niebieskie światło.

Kaloryczne lub ciężkostrawne posiłki

Tutaj również sprawa ma się odwrotnie niż podpowiada intuicja. Choć nietrudno sobie wyobrazić błogą senność po sytym posiłku, to jednak spożywanie pokarmów w czasie poprzedzającym sen powoduje pogorszenie jego jakości. Nasz układ trawienny będzie pracował na zwiększonych obrotach całą noc.

Komentarze