Daniel Obajtek stanie przed sądem! W tle afera wizowa i przemoc pracownicza w orlenowskim gigancie

Afera wizowa, która wybuchła w kontekście inwestycji Orlenu w kompleks Olefiny III, staje się punktem kulminacyjnym nadchodzącego przesłuchania Daniela Obajtka przed sejmową komisją śledczą ds. afery wizowej.

 

Ta sprawa nie tylko rzuca światło na manipulacje związane z legalizacją pobytu cudzoziemców w Polsce, ale również na rzeczywistość druzgocącej przemocy i łamania praw pracowniczych w jednym z największych koncernów petrochemicznych w Europie.

 

Obajtek, który wcześniej pełnił funkcję prezesa Orlenu, został wezwany na przesłuchanie, które zaplanowano na 28 maja o godzinie 10:00. Decyzja ta jest efektem długotrwałego dochodzenia prowadzonego przez komisję, która zgromadziła szereg dokumentów, wskazujących na nieprawidłowości w rekrutacji pracowników do inwestycji Orlenu.

 

Rozłam w Zjednoczonej Prawicy? Partie posprzeczały się o pieniądze z KPO

 

Jak zauważył Michał Szczerba z KO, przewodniczący komisji śledczej, dokumenty z Ministerstwa Administracji Publicznej (MAP) ujawniają szereg nieprawidłowości związanych z „ściąganiem” pracowników przez spółki z udziałem Skarbu Państwa, tj. Orlen i Grupę Azoty, dla realizacji swoich inwestycji.

 

Nieprawidłowości te obejmują zarówno nadużycia w legalizacji pobytu cudzoziemców, jak i drastyczne przypadki naruszania praw pracowniczych. Wielu cudzoziemców, którzy otrzymali wizy jako przyszli pracownicy inwestycji, nie pojawiło się w Polsce lub w miejscu pracy. Co więcej, znacząca część z nich opuszczała pracę po krótkim czasie, sugerując istnienie kanałów przerzutowych dla migrantów.

 

facebook.com/obajtekdaniel

 

Najbardziej szokujące są jednak relacje świadków dotyczące warunków pracy w ramach inwestycji Orlenu. Dochodzenie komisji odsłania nie tylko wykorzystywanie cudzoziemców, ale także druzgocącą rzeczywistość przemocy i łamania praw pracowniczych.

 

Olefiny III, mające powstać w Płocku, miały być wizytówką Orlenu, jednak teraz stają się symbolem nadużyć i skandali. Umowa na ich budowę została podpisana w czerwcu 2021 roku z firmami Hyundai Engineering i Tecnicas Reunidas. Teraz to, co miało być okazją do rozwoju, stało się powodem do głębszego zastanowienia się nad etyką biznesu i odpowiedzialnością korporacyjną.

 

NIGERIA: Gubernator podjął ważną decyzję. Czy to zażegna kryzys?

 

Przesłuchanie Daniela Obajtka będzie kluczowym momentem w rozpracowaniu tego skandalu. Oczekuje się, że przedstawione zostaną konkretne zarzuty i pytania dotyczące jego roli w tych wydarzeniach oraz w jakim stopniu był świadomy nieprawidłowości zachodzących w ramach inwestycji Orlenu.

 

Afera w Olefinach staje się przestrogą nie tylko dla Orlenu, ale dla całego sektora korporacyjnego w Polsce. Wskazuje ona na pilną potrzebę skrupulatnego nadzoru nad działaniami dużych firm oraz konieczność wzmacniania praw pracowników i zapewniania im godziwych warunków pracy. Czy te wydarzenia przyniosą rzeczywistą zmianę czy też pozostaną jedynie kolejnym epizodem w długiej historii skandali korporacyjnych w Polsce, pozostaje do zobaczenia. Jedno jest pewne: Olefiny III na zawsze zapadną w pamięci jako miejsce, gdzie wybuchła afera, która wstrząsnęła fundamentami etyki biznesu.

 

Źródło: wp.pl

 

Bezmyślna gra ze śmiercią. 24-latek postrzelił chłopca z wiatrówki

Komentarze