Do kiedy nosić maseczki i jaki jest plan szczepień? Resort zdrowia zdradza szczegóły.

Z powodów technicznych nie uda się zaszczepić wszystkich Polaków w ciągu 1 lub 2 tygodni. Dlatego maseczki, podobnie jak dezynfekcja i dystans społeczny będą z nami do lata”- zapowiedział w poniedziałek wieczorem  na antenie TVP Info,  wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

Ponad milion szczepionek

Do Polski trafi 1 mln 100 tys. szczepionek. Takie zasoby wystarczą na zaszczepienie 500 tys. pracowników służby zdrowia. Prowadzone są listy chętnych do szczepienia w ponad 500 polskich szpitalach. Niestety szczepionka nie cieszy się popularnością. Wiceszef resortu zdrowia podkreślał ,że „ Powinniśmy dać przykład Polakom ,że warto się szczepić. Nawet jeśli przechorowaliśmy i jesteśmy tzw. „ozdrowieńcami” nie mamy pewności, że po raz drugi nie zachorujemy ”. W akcji promującej szczepienia na COVID-19 wezmą udział lekarze, politycy i celebryci.

Czy nadejdzie trzecia fala?

Sama szczepionka nie będzie zabezpieczała Polaków przed zakażeniem koronawirusem. Jednak bezpieczeństwo pojawi się w perspektywie dłuższego czasu niż najbliższe miesiące. Aby nie dopuścić do rozwoju trzeciej fali epidemii niezbędny jest nadal dystans społeczny i dezynfekcja. Trzecia fala okazałaby się zabójcza dla polskiej służby zdrowia.

Osoby, które zaszczepią się na COVID-19 będą musiały nadal zakładać maseczki. Nie będą zwolnione z tego obowiązku. Szczepienia będą bezpłatne i dobrowolne. Proces szczepień będzie przebiegał etapowo.

Narodowy Plan Szczepień

Etap ”0”- zaszczepieni zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych i epidemiologicznych.

Etap „1”- zaszczepieni zostaną pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, osoby powyżej 60 lat, służby mundurowe.

Etap „2”- pracownicy sektora edukacji, infrastruktury krytycznej, sektora transportu publicznego i urzędników bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii, osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi (choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość).

Etap „3”- przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii. Pozostała część dorosłej populacji.

źródło: PAP

Fot. Pexels

Komentarze