Dostaniemy po kieszeni czyli wyższe podatki od nowego roku

Nowy rok to nie tylko wystrzały fajerwerków ,ale niestety też fala podwyżek, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Opłaty za wywóz śmieci , alkohol czy podatek za psa to tylko niektóre z większych wydatków w naszym budżecie.

Wywóz śmieci drożeje

Samorządy szukają oszczędności gdzie tylko się da. Powodem jest panująca pandemia. Mieszkańcy Warszawy muszą się liczyć z wyższymi opłatami za wywóz śmieci. Zamiast ryczałtu w wysokości 65 zł za mieszkanie w bloku będzie teraz naliczana opłata od zużycia wody. Dla czteroosobowej rodziny miesięczny koszt wzrośnie z 65 zł do 152 zł. To podwyżka o 135 procent. Natomiast w Poznaniu stawka do tej pory wynosiła 14 zł za osobę, która mieszka w bloku. Od stycznia 2021 roku opłata wzrośnie do 25 zł. Oznacza to podwyżkę o 79 proc.

Więcej za procenty

Małpki” stały się bardzo popularne i rząd chce ograniczyć spożycie napojów wyskokowych w małych opakowaniach. Stąd wyższy podatek. Zostanie on nałożony również na wina i cydry w niewielkich buteleczkach. Oznacza to,że alkohol w opakowaniu 100 mililitrów podrożeje o 1 zł. Natomiast za trunek w buteleczce 200 mililitrów zapłacimy 2 zł.

Droższy prąd

Cztery czołowe koncerny energetyczne wnioskują żeby ceny za energię energetyczną wzrosły o kilka bądź kilkanaście procent. Największą podwyżkę przewiduje PGE. Firmy energetyczne przesłały do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o nowe taryfy.

Wyższy abonament RTV, podatek od psa i nieruchomości

Podwyżka w skali roku wyniesie od 6 do 22 zł. Stawka za używanie radia wzrośnie o 50 groszy i wyniesie 7,5 zł miesięcznie. Z kolei za używanie odbiornika TV zapłacimy 24,50 zł . To i 1,80 zł więcej niż do tej pory. Wzrośnie też podatek za czworonoga i podatek od nieruchomości. Osoby, które posiadają własne grunty , mieszkania i domy zapłacą więcej bez względu na to czy w nieruchomości mieszka rodzina, czy też obiekt przeznaczony jest pod działalność gospodarczą.

źródło: Business Insider Polska

zdjęcie: pexels.com

Komentarze