Dzieci siłą wysyłane na granicę! Łukaszenka wydał polecnie swoim służbą!

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował, że migranci otrzymują od białoruskich służb instrukcję, by na granicę zabierać ze sobą dzieci.

 

To element zwiększania presji na Polskę i polską opinię publiczną. Migranci otrzymują instrukcje: idąc na granicę, zabierzcie dzieci – w każdej grupie idącej na granicę powinny być eksponowane, tulcie je, pobrudźcie sobie ubrania. Powinniście wyglądać na bardzo zmęczonych i biednych – napisał Żaryn w mediach społecznościowych.

 

Stosowanie mechanizmu psychologicznego

Stanisław Żaryn podkreśla, że służby białoruskie zdają sobie sprawę z psychologicznego wydźwięku jakim jest ekspozycja dzieci i kobiet. Wywierając presję chcą wymusić akceptację nielegalnej migracji. Ostatniej doby służba graniczna odnotował 240 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymano 13 osób: 6 obywateli Indii, 5 obywateli Syrii, obywatela Nigerii i obywatela Wybrzeża Kości Słoniowej. Aresztowano 3 osoby, które pomagały w nielegalnej migracji.

 

Tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy

Od początku 2021 roku zanotowano ponad 30 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. W samym tylko październiku takich prób było 17,3 tysiąca.

 

Budowa trwałej bariery granicznej 

Aby przeciwdziałać nielegalnej migrancji postanowiono wybudować 5 metrowy mur na terenie Podlasia, który będzie wyposażony w kamery i czujniki ruchu. Na terenie województwa Lubelskiego naturalną granicą jest rzeka Bug i na razie nie planuje się tam budowy trwałej bariery.

 

Stan wyjątkowy na granicy

Rząd postanowił wprowadzić stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią. Ma obowiązywać do końca roku. Na terenach objętych stanem wyjątkowym wprowadzono liczne ograniczenia m.in. zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym, obowiązujący całą dobę.

 

Źródło: Forsal

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze