Dzisiaj bądź jutro decyzja w sprawie 3 dawki szczepionki!

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dzisiaj bądź jutro zapadnie decyzja na temat podawania 3 dawki szczepionki. Polska nie zamierza czekać na decyzję EMA, ponieważ dynamicznie rośnie liczba nowych zakażeń.

 

 

W tej chwili razem z Radą Medyczną, prowadzimy ciągły dialog na ten temat. W ostatnich dniach został złożony do EMA wniosek o ocenę dowodów naukowych, które są związane z podawaniem trzeciej dawki. EMA będzie to oceniała do 4 października. W rozmowie z panem premierem używamy pewnych argumentów dotyczących tego, czy możemy czekać, aż ta procedura administracyjna się zakończy. Prawdopodobnie dziś bądź jutro z panem premierem podejmiemy decyzję, co z tą trzecią dawką. Generalnie raczej się przychylamy, dyskutujmy jeszcze o szczegółach dotyczących komu, ona powinna być podawana. Natomiast, chyba mamy obaj z panem premierem poczucie, że nie będziemy czekali do 4 października – mówił na konferecji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

 

 

Jeżeli chodzi o preparat, który zostanie wybrany do podawania 3 dawki, to minister zdrowia mówi o szczepionce mRNA. W tej technologii dostępne są produkty firm Pfizer/ Biontech oraz Moderna. Otrzymywać ją mają osoby, które mają upośledzoną odporność. Według ministerstwa to grupa liczy ok. 220 tysięcy osób. Póki co trwają badania na temat zasadności i skuteczności podawania 3 dawki szczepionki dla reszty społeczeństwa.

 

 

Źródło: Forsal.pl / PAP

Zdjęcie: Pexels

Komentarze