EKSTREMALNE UPAŁY od poniedziałku! Ponad 40 stopni! „Może UMRZEĆ 50 tys. osób”
Fala ekstremalnych upałów w nadchodzącym tygodniu przejdzie przez Europę. Może zebrać śmiertelne żniwo!
Fala ultragorącego powietrza nadciągnie nad Stary Kontynent w przyszłym tygodniu. Prognozy mówią jasno – będzie podobnie lub gorzej niż 16 lat temu – wtedy zginęło 52 tys. osób.
– Mamy coraz więcej pewności, że fala upałów z temperaturami sięgającymi 38 stopni C. przejdzie od Francji po zachodnią Polskę i Czechy – powiedział Tyler B. Rose, meteorolog serwis AccuWeather przygotowujący prognozy dla Europy.
Już od poniedziałku w Europie zaczną się rekordowe upały. 200 milionów mieszkańców kontynentu przez kilka-kilkanaście dni doświadczy niewyobrażalnego gorąca. Mają paść rekordy temperatur. Wszędzie będzie niemal 40 stopni Celsjusza i więcej.
Nad Polską upał pojawi się w czwartek – temperatura sięgnie zawrotnych 39-41 stopni Celsjusza w cieniu. Upał także potrwa co najmniej kilka dni. Nocą także nie będzie chłodno.
Najbardziej narażeni na skutki fali gorąca będą mieszkańcy miast. – Wiele dni ekstremalnego upału w połączeniu z ciepłymi nocami nie pozwoli budynkom i domom bez klimatyzacji ochłodzić się. To stworzy niewygodne warunki do spania, zwiększając ryzyko chorób związanych z upałem – mówi synoptyk AccuWeather.
Przejście gorącego powietrza zacznie się w poniedziałek, gdy upał dotrze znad Afryki. Niemcy już porównują prognozy do tych z 2003 roku?m, wtedy to upał panujący w Europie w kilkanaście dni doprowadził do śmierci 52 tysięcy osób.
– Przez siedem dni temperatury będą przekraczać 30 stopni C. Mamy 50 proc. szans, że upał pobije dotychczasowy rekord dla czerwca, czyli 40,3 stopnia. Fala upałów mogłaby przybrać rozmiary jak w lecie 2003 roku – mówi prezenterka pogody Maxi Biewer z niemieckiego serwisu Wetter.de.
Francuski minister zdrowia apeluje do lokalnych władz, placówek medycznych oraz opiekunów osób starszych by byli gotowi na kilka bardzo trudnych dni.
Przechodzące fale upałów są uznawane za anomalie klimatyczne. Obecne zjawisko ogromnego podmuchu upalnego powietrza znad Czarnego Lądu wywołał układ sztormu znad Oceanu Atlantyckiego i wyżu utrzymującego się nad Europą Środkowo-Wschodnią.