GIGANTYCZNE Afrykańskie KLESZCZE dotarły do Polski! Śmiercionośne ugryzienia!

Afrykańskie kleszcze dotarły już do Europy i granic Polski. Są bardzo niebezpieczne! Zanotowano już pierwsze ataki!

Ogromne, afrykańskie kleszcze przenoszą zazwyczaj drobnoustroje, które wywołują gorączkę krwotoczną i plamistą. 
W przypadku zauważenia ogromnego kleszcza (5 razy większego od tych, występujących w naszych lasach) z odnóżami w paski – musimy bezzwłocznie powiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną.

Kleszcze wędrowne z rodzaju Hyalomma występowały do tej pory tylko w Afryce i sporadycznie od jakiegoś czasu na południu Europy. Aktualnie wraz z powracającymi ptakami przemieszczają się na północ starego kontynentu. Dotarły już do Polski.

Jak rozpoczynać afrykańskiego kleszcza i jakie są konsekwencje?

Afrykańskie kleszcze mają prążkowane odnóża i osiągają rozmiar dwóch centymetrów – oczywiście po ugryzieniu i spożyciu krwi rosną jak, te, które znamy z polskich lasów.

Co w przypadku ugryzienia?

Jeżeli już dojdzie do „ugryzienia”, to kleszcza należy bezzwłocznie usunąć – samemu lub zgłosić się do szpitala. Jeśli usuniemy go we własnym zakresie warto i tak odwiedzić lekarza – kleszcze afrykańskie przenoszą choroby, na które nie jesteśmy zaszczepieni – możemy doznać gorączki krwotocznej lub tzw. kleszczowej.

Pamiętajmy jednak, że także te mniejsze, rodzime kleszcze są bardzo niebezpieczne dla zwierząt i ludzi, mogą wywołać boreliozę lub odkleszczowe zapalenie mózgu.

Komentarze