Groźna choroba ATAKUJE Podhale! Lawinowy wzrost zachorowań!

Codziennie kilkadziesiąt nowych zachorowań na chorobę bostońską odnotowuje Sanepid na Podhalu. Ta choroba głównie atakuje małe dzieci. Właściwie w każdym przedszkolu są nowe przypadki zachorowań.

Chorują najmłodsi

Choroba bostońska atakuje dzieci w wieku przedszkolnym i z początkowych klas szkoły podstawowej. Lawinowo rosną zachorowania w powiatach tatrzańskim i nowotarskim. Choroba wystąpiła już w Zakopanem, Nowym Targu, Rabce, Rabie Wyżnej, Sieniawie, Ludźmierzu, Czarnym Dunajcu, Białce Tatrzańskiej i Jurgowie.

Zachorowania na Podhalu

Mieszkańcy opowiadają, ze objawy zachorowania przypominają ząbkowanie. Jednak wnętrze jamy ustnej dzieci pokryte jest wypryskami. Do tego krostki widoczne są też na dłoniach, stopach, gardle i pośladkach. Oprócz tego występuje gorączka, ból gardła i złe samopoczucie. Tę chorobę wywołują wirusy z grupy enterowirusów. Wirus przenosi się drogą kropelkową i przez kontakt bezpośredni. Objawy zwykle ustępują po siedmiu dniach. Bostonka jest chorobą zakaźną

Leczenie bostonki

Bostonką można się też zarazić przez kontakt z zakażonymi powierzchniami. Powikłaniami bostonki może być zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu i porażenia. Do tego może wystąpić cukrzyca oraz zapalenie mięśnia sercowego. Nie ma szczepionki przeciw bostonce. Leczenie jest wyłącznie objawowe. Zawsze należy też pamiętać o myciu rąk i przestrzeganiu zasad higieny. Należy też dezynfekować takie powierzchnie jak stoły, szafki. Mówi się też, że bostonka jest chorobą brudnych rąk.

Źródło; Wprost

Zdjęcie; Pexels

Komentarze