III wojna światowa – Rosja odpowiedziała na ATAK!

Turcja rozpoczyna działania wojskowe w Syrii!

Strona syryjska zapewnia, że mają one na celu  „zlikwidowanie terrorystycznego korytarza na południowej granicy, zaprowadzenie pokoju i spokoju w regionie”. Rosja odpowiedziała.

Jak wiadomo, Kurdowie byli sprzymierzeńcami USA w walce z ISIS. Jednak Stany Zjednoczone zapowiedziały, że wycofują się z Syrii w związku z działaniami Turcji. Prezydent Donald Trump ostrzegł, że wojska tureckie będą odpowiedzialne za wszystkich bojowników Państwa Islamskiego, których w ciągu ostatnich dwóch lat zatrzymano na terenie Syrii. Ponadto Trump zapowiedział, że jeśli Turcja posunie się za daleko w swoich działaniach, to nie zawaha się „całkowicie zniszczyć” ich gospodarki. Teraz Rosja odpowiedziała i

Sytuacja w Syrii jest napięta. Donald Trump nie przebiera w słowach, Turcy rozpoczynają ofensywę przeciwko Kurdom. Dodatkowo pojawiły się już informacje o pierwszych ofiarach śmiertelnych wśród cywilów. 

Władimir Putin skontaktował się już z prezydentem Turcji. Obaj przywódcy ustalili wszystko podczas rozmowy telefonicznej. Wiadomo, że są zgodni w kwestii poszanowania niepodległości Syrii. Recep Tayyip Erdogan zapewnia, że chce tylko uwolnić terytorium od terroryzmu. Z kolei prezydentowi Rosji zależy na tym, aby te działania nie wywołały niepokojów w Syrii. 

Zdaniem Turcji kurdyjska milicja Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) jest organizacją terrorystyczną. W związku z tym rozpoczęto inwazję. Putin apeluje do Erdogana, aby rozpoczęta operacja nie wpłynęła na procesy pokojowe w kraju. Z kolei Trump jest przeciwny atakowaniu sojusznika USA i zagroził Turcji poważnymi sankcjami. 

Komentarze