Już nie kupimy ekogroszku i ekomiału !!!! Czy będziemy marznąć w zimie?!
Nowe przepisy mają zakazać używania nazw ekogroszek i ekomiał przez producentów. Prawo ma wejść w życie na przełomie marca i kwietnia 2022 roku i będzie zaostrzać normy jakości paliw stałych, które są sprzedawane konsumentom.
Produkt ma mieć miej siarki i popioły. Nazwy również mają już nie wprowadzać w błąd. Żadna postać węgla nie jest eko dla środowiska. Ustawodawca proponuje zmianę nazw „ekogroszek” i „ekomiał” na odpowiednio „groszek III” oraz „paliwo drobne” . Zmiana nazewnictwa podyktowana jest badaniem, z którego wynika, że 5 proc. badanych ogrzewających domy węglem i 44 proc. badanych ogrzewających domy ekogroszkiem z przekonaniem mówiło o ekogroszku jako produkcie ekologicznym.
Z nowych przepisów niezadowoleni są przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, którzy uważają, że ostatecznie najwięcej straci konsument. Więcej mogą Państwo przeczytać w naszym artykule:
https://wyborcza24.pl/eko-groszek-juz-nie-taki-eko-czy-nie-bedzie-mozna-juz-go-kupic/
Biorąc więc pod uwagę planowany termin wejścia w życie rozporządzenia na przełomie I i II kwartału 2022 r. podmioty wykorzystujące ten rodzaj paliwa jak i jego producenci będą mieli około 15 miesięczny okres przejściowy. Okres ten jest zbieżny z okresem przejściowym jaki był wprowadzony dla sortymentu miał, w przypadku którego wynosił on ok. 19 miesięcy – odpowiedziało ministerstwo klimatu i środowiska zarządowi PGG.
Problem z wyprodukowaniem odpowiedniej ilości energii elektrycznej istnieje w całej Europie. Wygaszanie kopalń i zamykanie elektrowni na konwencjonalne paliwo spowodowały skokowy wzrost kosztów energii. OZE nie pokryje całego zapotrzebowania na prąd. Przy tym typie energii należy pamiętać, że nie zawsze wieje wiatr, czy świeci słońce. Podążanie ślepo za eko dyktatem może doprowadzić do czasowych przerw w dostawie prądy zimą. To od decyzji obecnych decydentów zależeć będzie bezpieczeństwo energetyczne Europy.
Źródło: Bankier.pl
Zdjęcie: Pexels