Katastrofa samolotu w Chrcynnie. Są pierwsze ustalenia

W wieczór poniedziałkowy na lądowisku w Chrcynnie pod Nowym Dworem Mazowieckim miała miejsce tragiczna katastrofa małego samolotu pasażerskiego, który spadł na hangar. W wyniku tego zdarzenia odnotowano ofiary śmiertelne i rannych. Oto najważniejsze informacje na temat tego tragicznego wydarzenia.

Miejsce i rodzaj samolotu

Maszyna zaangażowana w wypadek to samolot Cessna 208, który spadł na lądowisku w Chrcynnie w poniedziałek o godzinie 19:39. Samoloty tego typu, takie jak Cessna Caravan, są używane do różnych zadań, w tym do skoków spadochronowych. Piloci i eksperci podkreślają, że Cessna Caravan to sprawdzony model. Od lat funkcjonuje w lotnictwie i cieszy się uznaniem ze względu na swoją niezawodność.

Śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy

Komisja Badania Wypadków Lotniczych podjęła badania w celu ustalenia przyczyn katastrofy. Według pierwszych ustaleń, samolot zderzył się z budynkiem aeroklubu podczas manewru „touch and go”. Polega on na krótkim dotknięciu pasa startowego przez koła maszyny i natychmiastowym wznieceniu się do lotu. Na pokładzie znajdowało się trzech pilotów, w tym instruktor, który niestety poniósł śmierć na miejscu. W wyniku katastrofy zginęło łącznie pięć osób, a osiem zostało poważnie rannych.

Liczba ofiar i rannych

W wyniku tragicznego wypadku zginęło pięć osób – czterech mężczyzn i jedna kobieta, a osiem osób zostało rannych, w tym dwie w stanie ciężkim, nie odzyskując przytomności. Kilka dodatkowych osób uznano za poszkodowane. Niektórzy ranni zostali natychmiast opatrzeni na miejscu i samodzielnie opuścili miejsce katastrofy.

Wśród rannych znajduje się także 9-letnie dziecko, które trafiło do szpitala w Ciechanowie, oraz 25-latek. Stan ich zdrowia jest stabilny.

Interwencja służb ratunkowych

Na miejscu katastrofy działało 11 Zespołów Ratownictwa Medycznego, cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i 16 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, które brały udział w akcji ratunkowej i zabezpieczeniowej.

Warto zaznaczyć, że samolot lądował w trudnych warunkach atmosferycznych, co być może mogło wpłynąć na jego zderzenie z hangarem, gdzie ludzie szukali schronienia przed zbliżającą się wichurą i burzą. Ustalenie dokładnych przyczyn wypadku jest obecnie przedmiotem dochodzenia.

Charakterystyka lotniska

Lotnisko w Chrcynnie pod Nowym Dworem Mazowieckim jest oceniane jako doskonałe. Od wielu lat służy ono jako miejsce lotów i skoków spadochronowych. Choć wydarzenie jest tragiczne, to na przestrzeni lat na tym lotnisku odnotowano bardzo niewiele incydentów czy wypadków.

Skala tragedii

Katastrofa w Chrcynnie stanowi najtragiczniejsze wydarzenie lotnicze w Polsce od dziewięciu lat. Poprzednio, 5 lipca 2014 roku, doszło do wypadku w Topolowie koło Częstochowy, gdzie samolot przewożący skoczków spadochronowych uległ katastrofie, powodując śmierć 11 osób, a jedna została ranna.

Zobacz także: BYTOM: tłum ludzi chciał dokonać samosądu na Gruzinach

Komentarze