KONIEC „500 PLUS”? Program okazał się klapą. Dramatyczne dane!

Program 500+ wystartował w roku 2016, w założeniach miał zwiększyć w Polsce dzietność. Katastrofa demograficzna nie została jednak powstrzymana, a z roku na rok rodzi się co raz mniej dzieci. Jednym ze sposób może być zlikwidowanie świadczenia i przekazanie tej kwoty osobom pracującym.

 

Depopulacja Polski w kolejnych latach może osiągnąć ogromne rozmiary, stając się zagrożenie dla gospodarki i ubezpieczeń społecznych. Rząd zaczął to dostrzegać i w Krajowym Planie Odbudowy zawarł opis działań mającym wydłużyć lata pracy Polek i Polaków. Dodatkowo zrezygnowano z wypłacania 14 emerytury a samo 500+ nie będzie waloryzowane. Część ekonomicznych think-thanków postuluje jednak całkowite zniesienie zasiłku i przetranswerowanie pieniędzy na pracujących.

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że do końca stulecia w Polsce, będzie mieszkało ok. 24 mln ludzi. Podobne założenia przedstawia Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Główny Urząd Statystyczny. Do tych negatywnych prognoz należy także dopisać wzrost liczby emerytów. Stale malejąca liczba pracujących zwiększy obciążenie systemu emerytalnego, co w dalszych latach doprowadzi do upadku i bankrutctwa ZUS-u. Już dzisiaj budżet państwa dokłada do naszych emerytur kilkanaście miliardów złotych. Eksperci Instytutu Emerytalnego: doktor Antoni Kołek i Oskar Sobolewski tak opisują skutki depopulacji Polski:

Coraz mniejsza liczba ludności sprawi, że spadnie zapotrzebowanie na nowe mieszkania i inwestycje budowlane. Mniejsza liczba ludności determinować będzie także mniejsze zapotrzebowanie na powierzchnię użytkową biur czy sklepów. Można spodziewać się opustoszałych galerii handlowych, czy dzielnic biurowych, które z powodu braku najemców nie będą w stanie się utrzymać. Mniejsza liczba ludności w wieku produkcyjnym obniży także popyt na transport oraz konieczność inwestowania w infrastrukturę transportową. Efektem tych zjawisk będzie mniejsza liczba i wartość inwestycji budowlanych

 

Źródło: RadioZet/ Biuro Insider

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze