KWARANTANNA dla przyjeżdżających? O co chodzi?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział kwarantanne dla osób przyjeżdżających z krajów objętych mutacją Omicron koronawirusa. Jeżeli ktoś będzie posiadać zaświadczenie o szczepieniu lub negatywny test będzie zwolniony z obowiązku kwarantanny. 

 

 

„Będziemy przyglądać się sytuacji”

Obecna sytuacja w naszym kraju pogarsza się z każdym kolejnym dniem. Prawo i Sprawiedliwość nie chce jednak zaostrzać przepisów pandemicznych w obawie przed społecznym niepokojem. Minister Zdrowia stwierdził, że sytuacja jest coraz bardziej skomplikowana, szpitale są obłożone a normalne miejsca likwiduje się, by zrobić miejsca dla łóżek covidowych.

 

Obowiązkowa kwarantanna

Minister Zdrowia na konferencji prasowej przyznał, że w obawie przed mutacją Omicron wszystkie osoby przyjeżdżające z wybranych krajów, będą musiały przejść obowiązkową kwarantannę. Lista państw jest obecnie przygotowywana. Jedynie negatywny test lub zaświadczenie o szczepieniu będzie zwalniać z izolacji. Nowy przepis zostanie wprowadzony z początkiem grudnia.

 

Pojawienie się takiego elementu, który mógłby spowodować, że zamiast oczekiwanego przesilenia, będziemy mieli przyspieszenie, to jest gamechanger. Zmienia to ocenę sytuacji w sposób fundamentalny. Przeanalizujemy sytuację pod kątem uszczelnienia granic. To jest oczywiste, że taka decyzja musi być podjęta – oświadczył minister Niedzielski na konferencji.

 

Przyrosty zakażeń

Minister Zdrowia jednocześnie poinformował, że w niedzielę odnotowano 13,1 tysiąca nowych zakażeń. Tygodniowy przyrost zakażeń wyniósł 6,5% , według ministra zdrowia mamy do czynienia z przesileniem kolejnej fali.

 

Źródło: PAP / Forsal.pl

Zdjęcia: Pexels

 

Komentarze