Laureatka literackiego Nobla uderza w polski rząd. Mocne słowa!

Olga Tokarczuk, jedna z laureatek tegorocznej Nagrody Nobla z literatury,  skrytykowała polski rząd. Przed wykładem w niemieckim Bielefeld zachęcała rodaków do udziału w niedzielnych wyborach parlamentarnych, sugerując, aby wybrali inną partię niż Prawo i Sprawiedliwość. 

– Ta nagroda idzie do Europy Centralnej, co jest nietypowe, wręcz niesamowite. Dla mnie, jako Polki, to pokazuje, że mimo wszystkich problemów z demokracją w moim kraju, wciąż mamy coś do powiedzenia światu  – powiedziała Tokarczuk dziennikarzom przed wykładem w Bielefeld.

Jak dodała, zbliżające się wybory dają szansę na poprawę kondycji demokracji w Polsce.  Pisarka zaapelowała do rodaków, aby zagłosowali „we właściwy sposób na demokrację”.

Tokarczuk wypowiedziała się również na temat wyróżnienia jakie ją spotkało.  – Wiem, że jestem całkiem dobrą pisarką, ale nie sądziłam, że w życiu otrzymam taką nagrodę. Myślę, że teraz muszę całkowicie zmienić swój sposób myślenia. Dodała, że jest szczęśliwa, że wraz z nią nagrodę otrzymał austriacki pisarz  Peter Handke.

Źródło: o2.pl

Komentarze