Lekarka ostrzega. Ta zabawka jest groźna dla dzieci!

Niewinnie wyglądające kulki magnetyczne mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia dzieci. Lekarka z Warszawy ostrzega przed niebezpieczeństwem. Każdego tygodnia do szpitala trafiają maluchy , które połknęły tę zabawkę.

 

Prawdziwa plaga

Magdalena Dobrowolska jest lekarką w Klinice Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kolejny raz w mediach społecznościowych zamieściła zdjęcie z metalowymi kulkami. Taką właśnie zabawkę połknął mały pacjent, który trafił do niej na oddział. Lekarka pisze:

znowu przyjęłam na dyżurze kolejne połknięte magnesowe kulki. Tym razem udało się je usunąć w gastroskopii i dziecko nie potrzebowało operacji. Dziś „kulki” nie zrobiły dziury w przewodzie pokarmowym, ale gdyby poleżały tam jeszcze kilka dni, to pewnie by tak się stało…”

Niebezpieczna pseudo zabawka

Magdalena Dobrowolska ostrzega przed zakupem kulek. Jeśli ktoś w domu już posiada tę zabawkę, powinien natychmiast się jej pozbyć. Lekarka alarmuje ,że nie ma tygodnia ,by do szpitala nie trafiło dziecko z kulkami w przewodzie pokarmowym : „w ostatnich kilku dniach było trzech pacjentów. Kulki są silnymi magnesami. Jeśli zostanie połkniętych kilka złączonych ze sobą kulek, mogą zatrzymać się one w żołądku”.

Zdrowie i życie zagrożone

Kulki mogą powodować miejscowy stan zapalny, powstanie nadżerki lub owrzodzenia. To w konsekwencji może doprowadzić do krwawienia. Jak przekonuje Dobrowolska szczególnie niebezpiecznie jest: „gdy kulki zostaną połknięte pojedynczo, w odstępach czasu. Wówczas mogą połączyć się ze sobą w różnych częściach jelita. To może z kolei doprowadzić do powstania niedrożności lub dziury w jelicie”.

Dzieci w różnym wieku

Z powodu niebezpiecznej zabawki do szpitala trafiają dzieci w bardzo różnym wieku. Są to kilkumiesięczne maluchy, ale też nastolatkowie, którzy specjalnie, dla zabawy połykają kulki. Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na młodsze dzieci i zrezygnować z zakupu takiej zabawki. Jest zbyt niebezpieczna.

źródło: Fakt, Mama Pediatra

zdjęcie: Facebook

Komentarze