Ludzie DZIĘKUJĄ PiS za pieniądze – dlatego zwyciężyli?

Wrześniowe wybory były rekordowe m.in. pod względem wyniku partii rządzącej czy frekwencji.

8 mln głosów i ponad 60% obywateli, którzy wybrali się niedzielnego wieczoru do urn ma być zasługą polityki socjalnej PiS. Zdaniem prof.Jadwigi Staniszkis, biedne polskie społeczeństwo w ten sposób doceniło starania ekipy rządzącej. W pierwszym powyborczym wywiadzie udzielonym przez profesor serwisowi WP Wiadomości, możemy przeczytać właśnie m.in. o przyczynach sukcesu Prawa i Sprawiedliwości.

Prof. Staniszkis podkreśla, że głównym powodem tak dobrego wyniku ekipy rządzącej są świadczenia socjalne tak hojnie przez państwo wypłacane w ostatnim czasie. 

Polska jest krajem ludzi biednych. Mamy biedne społeczeństwo. Ludzie więc doceniają to, co PiS zrobiło, jeśli chodzi o świadczenia socjalne. A zrobiło sporo. Ludzie są wdzięczni. I chcą więcej – czytamy w wywiadzie na wiadomosci.wp.pl.

Problemem, na który zwraca uwagę socjolog, jest problem z demokracją. Ludzie głosują kierując się względami materialnymi, a nie politycznymi. Wyborcom nie przeszkadza to, co dzieje się z sądami, bo temat dodatkowych świadczeń pieniężnych jest im dużo bliższy niż problem niezawisłości sądownictwa.

Profesor Staniszkis zauważyła też pewną zależność: 

Nie chcę używać określenia „faszyzm”, ale w latach 30. mieliśmy podobną sytuację. Po kryzysie ludzie wdzięczni za politykę socjalną, za poczucie pewnego bezpieczeństwa, nawet na minimalnym poziomie, stworzyli korytarz do władzy dla dyktatorów – czytamy w dalszej części wywiadu dla serwisu wiadomosci.wp.pl.

Poruszono również temat opozycji w dzisiejszym sejmie. Zdaniem profesor Koalicja Obywatelska (która miała przed wyborami największy potencjał, jeśli chodzi o przejęcie władzy) przegrała wybory, bo “nie przedstawiła alternatywnego programu” i “jest dziś poniżej wyzwań, które stoją przed Polską”. 

Główną myślą rozmowy była jednak zmiana pokoleniowa na szczytach władzy. Zdaniem prof. Jadwigi Staniszkis polityką w Polsce powinni zająć się ludzie młodzi, pełni energii i chęci do działania. Nie ci, którzy są już znudzeni polityką i zniszczeni latami trudnych doświadczeń. 

 

Źródło: wywiad z prof. Jadwigą Staniszkis dla serwisu wiadomosci.wp.pl.

Komentarze