Migranci forsują granicę! Sceny jak z filmu World War Z !

Od kilku dni panuje bardzo napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Setki imigrantów próbuje nielegalnie przekroczyć granicę. Ministerstwo Obrony Narodowej w mediach społecznościowych publikuje materaiały ukazujące ogrom tragedii.

 

W poniedziałek zarejestrowane masowe ruchy migrantów na przejście graniczne Kuźnica Białostocka-Bruzgi. Pochód asekurowali uzbrojeni funkcjonariusze białoruscy.

Sytuacja staje się napięta

W związku z pogarszającą się sytuacją o godzinie 13 odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Morawieckiego, szefa MSWIA Mariusza Kamińskiego, szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz wicepremiera do spraw bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego. W oficjalnym komunikacie przekazana, że służby są gotowe na każdy scenariusz.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1457689439770132486?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1457689439770132486%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ftvn24.pl%2Fpolska%2Fkryzys-na-granicy-z-bialorusia-sztab-kryzysowy-z-udzialem-premiera-spotkanie-uczestnikow-z-prezydentem-andrzejem-duda-5481772

Imigranci są zwożeni

Niezależne białoruskie media informują, że migranci są zwożeni na granicę przez służby. Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk poinformował na antenie Polskiego Radia, że nasza strona jest przygotowana i będzie reagowała w sposób adekwatny do sytuacji.

Trwa próba sił

Polskie władze mówią wprost o kolejnym etapie wojny hybrydowej ze strony reżimu Łukaszenki. Rzecznik rządu Piotr Mueller zapewniał, że na granicy przebywa w tym momencie odpowiednia liczba funkcjonariuszy.

 

Funkcjonariusze będą wykonywali swoje obowiązki zgodnie z aktualnymi przepisami, czyli będą bronili polskiej granicy po to, aby nieuprawnione osoby z terenu Białorusi nie przedostały się na teren Polski.  Apelujemy do wszystkich, którzy są na tych terenach o zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ w dniu dzisiejszym i w kolejnych dniach może dochodzić do prób nielegalnego przekraczania granicy- komentował Piotr Mueller

 

„Polska granica jest świętością”

Prezes Rady Ministrów w porannym wpisie w mediach społecznościowych napisał, że za naszą granicę krew przelewały pokolenia Polaków i nie jest to jedynie linia na mapie. Polski premier zapewnił, że strzeżenie granic jest obecnie priorytetem.

 

Źródło: TVN24

Zdjęcie: Kadr z filmu MON

Komentarze