Ministerstwo Zdrowia nie wie, czy zamknie cmentarze! „Na pewno nie będzie to nagła decyzja”

Przygotowania do świata zmarłych idą pełną parą. W marketach pojawiły się znicze, a przy cmentarzach z dnia na dzień ruch jest coraz większy. Ministerstwo Zdrowia informuje, że decyzję o zamknięciu cmentarzy podejmie z wyprzedzeniem, by nie popełnić błędy sprzed roku.

 

 

Minister Zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do pytania dotyczącego 1 listopada i ewentualnego zamknięcie nekropolii. Minister nic nie wykluczył.

 

 

Bierzemy pod uwagę bardzo wiele aspektów – to oczywiste. Ale przede wszystkim chcę powiedzieć, że sytuacja, która miała miejsce rok temu, kiedy musieliśmy praktycznie z dnia na dzień podjąć decyzję – to była sytuacja ekstraordynaryjna. W tym roku nie przewidujemy podejmowania decyzji w takim nagłym trybie, z dnia na dzień, bo jesteśmy lepiej zabezpieczeni. Nie mam na myśli tylko tego, że blisko 60 procent dorosłej populacji jest zaszczepiona, ale to, że w zasadzie na poziomie każdego województwa (…) mamy przygotowane bardzo szczegółowe plany rozwoju infrastruktury. W zależności od tego, jak będzie regionalnie wyglądało tempo wzrostu zakażeń, będą podejmowane decyzje (…) zwiększające dostępność łóżek covidowych. Nasze zabezpieczenie organizacyjne, ale też zdrowotne – mówię o zaszczepieniu – wydaje się elementem, który nie uzasadnia podejmowania takich drastycznych decyzji – informował Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

 

 

Rok temu podjęto decyzję o zamknięciu nekropolii z dnia na dzień. Sprzedawcy chryzantem i zniczy załamywali ręce, bo święto zmarłych to dla nich istne żniwa biznesowe. W wielu miastach podjęto decyzję o wsparciu handlowców i wykupieniu części asortymentu.

 

 

 

Źródło: Forsal.pl / PAP

Zdjęcie: Pexels

Komentarze