MONIKA ZAMACHOWSKA szczerze o ZABURZENIU ROZWOJOWYM SYNA: ”tak wygląda nasza codzienność…”

Monika

Monika Zamachowska to dziennikarka i prezenterka TVP2 w porannym show „pytanie na śniadanie”. Od 18 lat wychowuje syna z zespołem Aspergera.

Dziennikarka postanowiła szczerze ujawnić jak wygląda rzeczywistość z zaburzonym dzieckiem oraz jakie niesie poświęcenie w codziennym funkcjonwaniu i przyziemnych rzeczach. Monika urodziła syna w Anglii, a do czwartego roku życia wychowywany był jako dziecko neurotypowe. Zaraz potem padła diagnoza: zespół Aspergera. 

 

„Funkcja matki w początkowym okresie dorastania jest zawsze taka sama: trzeba bronić, trzeba chronić, trzeba być. W pewnym momencie następuje naturalne rozszczepienie: dziecko zaczyna żyć własnym życiem”– podkreśla Monika.

 

„W momencie, gdy ten człowiek zaczyna żyć własnym życiem, zapomina, że nie zauważa części rzeczywistości. Tutaj rola rodzica jest absolutnie kluczowa, trzeba dziecku o tym przypominać” -tłumaczy prezenetrka.

 

Dziennika zaznacza, że w jej codziennej relacji z synem, nagłe i nowe zmiany są nie do przyjęcia. Dzienikarka porównuje to do ciągłej frustracji, która blokuje i sprawia, że nie kończy się pewnych zadań. Coś, co wczoraj było pasją, dzisiaj przestaje interesować.

 

Psycholog Renata Werpachowska wyjaśniła, że zespół Aspergera to inny sposób funkcjonowania.  Taka osoba potrzebuje wsparcia, ponieważ nie do końca rozumie zasady społeczne.

 

ZOBACZ TEŻ:Spektakularny pokaz SAMOLOTÓW WOJSKOWYCH wśród DRAPACZY CHMUR! [VIDEO]

 

Zespół Aspergera to  zaburzenie ze spektrum autyzmu, którego podstawowym objawem są trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji międzyludzkich. W leczeniu schorzenia kluczowa jest m.in. terapia behawioralna. Wybór metody terapeutycznej będzie jednak zależny od indywidualnych cech pacjenta.

 

Źródło:radiozet

Źródło zdjęcia:Instagram

Komentarze