Może być niebezpiecznie. MSWiA chce, żeby tego dnia był zakaz noszenia broni…

MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie czasowego zakazu noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Resort uzasadnia to koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości państwowych i zgromadzeń publicznych w Święto Niepodległości – informuje Polskie Radio 24.

Projekt rozporządzenia opublikowano w wykazie Rządowego Centrum Legislacji. Dotyczy on „wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym”. Rozporządzenie, które tym samym skierowano do uzgodnień międzyresortowych, ma wejść w życie 11 listopada.

Ministerstwo uzasadnia że wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni „jest uzasadnione koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczestników uroczystości państwowych z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, a także zgromadzeń publicznych, organizowanych w dniu 11 listopada 2019 r. w Warszawie”, a ranga wydarzeń i przewidywane tłumy uczestników uzasadniają konieczność szczególnych rozwiązań, które w sposób czasowy zwiększą poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego. Resort podkreślił też, że dzięki rozporządzeniu wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym możliwość dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych do jej użycia.

Pod koniec października do Urzędu m.st. Warszawy wpłynęło już kilka zawiadomień o marszach 11 listopada. Oprócz corocznego zgromadzenia odbywającego się pod nazwą Marsz Niepodległości zgłoszono jeszcze kilka mniejszych przemarszów i Bieg Niepodległości.

Marsz Niepodległości przejdzie stołecznymi ulicami po raz dziesiąty. Ruszy z ronda Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi, a jego trasa zakończy się na błoniach przy Stadionie Narodowym. Jego tegoroczne hasło to zaczerpnięte z pieśni maryjnej zawołanie: „Miej w opiece Naród cały!”. Do uczestnictwa w wydarzeniu zaproszono „wszystkich patriotów” oraz „wszystkich ludzi, którym idea niepodległości jest bliska”.

W ubiegłym roku z udziałem prezydenta i premiera ulicami Warszawy przeszedł Biało-Czerwony Marsz „Dla Ciebie Polsko” zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jeden marsz złożyły się formalnie dwa zgromadzenia: jedno organizowane przez rząd, a drugie przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.
W tym roku 11 listopada rząd nie będzie współpracował z organizatorami Marszu Niepodległości. „Mamy inne plany: wielka uroczystość rocznicowa z udziałem prezydenta, wielki festiwal na Krakowskim Przedmieściu” – mówił w ubiegłym tygodniu wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Jan Morski

Komentarze