Na razie świat NIE WYSYŁA WOJSK na Ukrainę! Ukraińcy są zdani sami na siebie?!

Stany Zjednoczone wzmacniają wschodnią flankę NATO, a Ukraina może liczyć na pomoc finansową, militarną i medyczną ze strony świata. Jednak na razie nie podjęto decyzji o wysłaniu wojsk do naszego wschodniego sąsiada.

Ukraina zaatakowana

Na razie armia ukraińska musi samodzielnie walczyć z Rosją o zachowanie własnych granic i obronę kraju. Joe Biden odmówił wsparcia wojskowego Ukrainie, a wojska amerykańskie grupowane są przy granicy polsko-ukraińskiej. Wzmacniana jest wschodnia flanka NATO. Lada moment spodziewamy się kolejnego, kilkutysięcznego kontyngentu wojsk amerykańskich. W Europie stacjonuje 70 tysięcy wojsk amerykańskich, a w Polsce 6 tysięcy. Pentagon zdecydował też o wysłaniu na wschodnią flankę NATO 4,7 tysięcy żołnierzy 82 dywizji powietrznodesantowej z bazy w Fort Bragg w Karolinie Północnej. Żołnierze zostali rozlokowani na Podkarpaciu, założyli bazę na lądowisku w Woli Korzenieckiej, w gminie Bircza. Przy granicy z Ukrainą. W związku z atakiem Rosji możemy spodziewać się kolejnych amerykańskich żołnierzy oraz ciężkiego sprzętu wojskowego. Amerykańskie siły stacjonują też w okolicach Świętoszowa, Żagania, Skwierzyny, Szczecina. Żołnierze obecni są też w Bydgoszczy, Krakowie i Orzyszu. Nie ma decyzji o wysłaniu wojsk na Ukrainę. Nasi sąsiedzi muszą sami liczyć na siebie w tym względzie.

Wsparcie dla Ukrainy

Polska przygotowała też pomoc medyczną dla Ukrainy. Jest gotowych 120 szpitali w całym kraju i kilka tysięcy miejsc dla rannych. Polskie służby analizowały potrzeby medyczne, choroby, jakie występują na Ukrainie, po to, żeby wiedzieć jakie leki i sprzęt byłby potrzebny. Należy przygotować też na granicach miejsca do testowania osób, które do Polski będą przybywać. W przygotowaniu jest pociąg sanitarny z pełną obsługą ratowniczą i sprzętem medycznym. Za kilka dni zaczną się ćwiczenia z jego udziałem.

Źródło: WP, onet

Zdjęcie: Instagram/ Weronika Marczuk

 

Komentarze