Nie będzie POLSKIEGO leku na Covid-19! Co się stało?

Agencja Badań Medycznych przekazała wydawcy Dziennik Gazeta Prawna informację, że lek z osocza, który prowadziła firma Biomed, nie wykazał skuteczności i dalsze badania zostały wstrzymane.

 

 

Polski lek na koronawirusa

Badania firmy Biomed miały być przełomem w poszukiwaniu polskiego leku na koronawirusa. W pracę nad medykamentem było zaangażowanych wiele osób, w tym senator Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Czekaj, który określał swój lek mianem „dobra narodowego”. Niestety po miesiącach badań okazał się, że lek nie ma właściwości leczniczych.

 

Przeprowadzone badanie nie wykazało różnic w ocenianych parametrach u pacjentów leczonych i nieleczonych immunoglobuliną podawaną w czasie do 5 i powyżej 5 dni od wystąpienia objawów […] Rekrutacja w projekcie została zakończona z ww. przyczyn – glosi oświadczenie przesłane do Dziennik Gazeta Prawna.

 

Prostota w działaniu

Polski lek na Covid-19 miał za zadanie dostarczyć do organizmu chorego przeciwciała od ozdrowieńca, który był już po chorobie. Badania były prowadzone w kilku szpitalach. Chorych podzielono na dwie grupy, przy czym pierwsza otrzymała placebo a druga testowany preparat. Obie były również normalnie leczone przy pomocy dostępnych leków, a celem badania było stwierdzenie czy nowy lek daje jakiekolwiek nowe właściwości lecznicze. Po czasie okazało się jednak, że takich nie ma. Eksperyment został więc zawieszony. Trzeba też podkreślić, że zanim lek trafiłby do normalnej dystrybucji, mogłoby minąć nawet kilkanaście miesięcy.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze