Nie kupuj tego produktu! Może być bardzo szkodliwy! (tę informację możesz też posłuchać)

Mąka amarantusowa bio dystrybuowana przez spółkę Bio Planet może stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Główny Inspektor Sanitarny zadecydował, aby wycofać ze sprzedaży jedną z partii produkcyjnych tego wyrobu.

O konieczności wycofania z obrotu kwestionowanej serii produktu powiadomiła swoich odbiorców firma Bio Planet S.A. Jak czytamy w komunikacie GIS, polski dystrybutor kupił tonę mąki od dostawcy z Niderlandów, a następnie zajął się ich konfekcjonowaniem do niewielkich 400 g opakowań. „W amarantusie, z którego wyprodukowano mąkę, wykryto obecność tlenku etylenu, który jest substancją szkodliwą dla zdrowia, a jego stosowanie do żywności wprowadzanej na rynek w Unii Europejskiej jest niedozwolone” – informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Chodzi o mąkę, na opakowaniu której widnieje numer partii rozpoczynający się liczbą 791.

Tlenek etylenu znajdujący się w zanieczyszczonej mące może powodować ostre zatrucia, którym towarzyszą takie objawy jak bóle głowy, nudności i wymioty. Nie wyklucza się, że ten szkodliwy gaz może być jednym z czynników powodujących raka piersi.

Fot. GIS

Komentarze