Nie żyje Aleksiej Nawalny. Służby poinformowały, że poczuł się źle po spacerze…

Tragiczna wiadomość obiegła świat – Aleksiej Nawalny, prominentny rosyjski opozycjonista, nie żyje. Informację tę podała renomowana agencja prasowa Reuters. Powołała się na komunikat rosyjskich władz penitencjarnych, które nadzorowały miejsce odbywania kary przez Nawalnego.

 

Nawalny przez wiele lat był głosem sprzeciwu w Rosji. Organizował liczne manifestacje przeciwko rządowi oraz wyrażał nieustępliwą postawę wobec korupcji panującej w kraju. Jego walka zakończyła się aresztowaniem w styczniu 2021 roku na lotnisku w Moskwie, zaraz po powrocie z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia.

 

Rosyjskie władze stale oskarżały Nawalnego o przestępstwa, co skutkowało wyrokami skazującymi go na długie lata pozbawienia wolności. Opozycjonista odbywał karę w kolonii karnej na północy Rosji, w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym.

 

Informacja o śmierci Nawalnego pojawiła się po tym, jak służby kolonii karnych poinformowały, że opozycjonista nagle poczuł się źle po spacerze i stracił przytomność. Pomimo natychmiastowej interwencji medycznej oraz podjętych prób reanimacji, lekarze stwierdzili zgon skazanego.

 

Źródło: twitter.com/navalny

 

Przyczyna śmierci Nawalnego nie została jeszcze ustalona, a rosyjski Kreml oświadczył, że nie dysponuje informacjami na ten temat. Władimir Putin został poinformowany o wydarzeniu, a Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej rozpoczął dochodzenie w tej sprawie.

Współpracownicy Nawalnego wstrzymują się od potwierdzania informacji o jego śmierci, w oczekiwaniu na oficjalne komunikaty. Kira Jarmysz, jedna z osób współpracujących z opozycjonistą, poinformowała, że prawnik Nawalnego udaje się w miejsce zdarzenia, by uzyskać więcej informacji na ten temat.

 

 

Leonik Wolkow, inny bliski współpracownik Nawalnego, w swoim oświadczeniu oskarżył rosyjskie władze o dokonanie zabójstwa opozycjonisty w więzieniu. Jednakże brak oficjalnych potwierdzeń tej tezy sprawia, że cała sytuacja pozostaje niejasna i wymaga dogłębnej analizy.

 

 

Śmierć Aleksieja Nawalnego stanowi ogromną stratę dla rosyjskiej opozycji i wywołuje liczne kontrowersje oraz pytania dotyczące przyczyn tego tragicznego zdarzenia. Czy zostanie dokładnie zbadane przez odpowiednie organy ścigania, czy też pozostanie tajemnicą, pozostaje do zobaczenia. Jednakże niewątpliwie odbije się to na sytuacji politycznej w Rosji oraz na relacjach zewnętrznych kraju.

 

Źródło: tvn24.pl

OTO NASTĘPCY Daniela Obajtka. Co wiemy o kandydatach na prezesa Orlenu?

Komentarze