Nie żyje były więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz. Bohater wojenny miał 98 lat

bohater

Zmarł bohater naszych czasów- Karol Tendera, który miał 98 lat. Karol Tendera to były więzień niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

W swoich ostatnich latach życia walczył z kłamliwym określeniem „polskie obozy koncentracyjne”.

Były więzień obozu Auschwitz wytoczył proces niemieckiej telewizji ZDF za posłużenie się w 2013 roku określeniem „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”.

 

„Byłem w trzech obozach i we wszystkich wieszali, bili, katowali i palili Niemcy, nie Polacy. Nie wolno dać się zakrzyczeć, że to była pomyłka, ja tego nie zaakceptuję i nie zgadzam się na to. To świadome fałszowanie historii. Oczekuję od sądu, że postawi temu tamę, mam nadzieję, że takie publiczne przeprosiny i zakaz sądowy pomogą” mówił przed ogłoszeniem wyroku były więzień Auschwitz.

 

Proces ten trwał 3 lata, ale w ostateczności Karol Tendera doczekał się przeprosin ze strony telewizji ZDF. Sąd Apelacyjny w Krakowie prawomocnie uznał, że sformułowanie „polskie obozy” jest nie tylko kłamstwem, ale także naruszeniem indywidualnych dóbr byłego więźnia obozu koncentracyjnego.

 

ZOBACZ TEŻ:Sensacyjne wieści! Polska gwiazda została… teściową! Jej córka ma… żonę!

 

Bohater wojenny jest autorem książki pt: Polacy i Żydzi w KL Auschwitz 1940-1945. Współpracował także z fundacją Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Karola Tenderę w lutym tego roku, Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.

 

„Odszedł Pan Karol Tendera. Był więźniem niemieckiego obozu Auschwitz o numerze 100430. Do ostatnich chwil swojego życia niezłomnie walczył o prawdę historyczną i zwyciężał. Więzień czasów wojny, Bohater naszych czasów. Cześć Jego pamięci”!– napisał w mediach  społecznościowych  prezydent Andrzej Duda.

 

Źródło:tvn24

Źródło zdjęcia:Facebook

 

 

Komentarze