Nie żyje założyciel Budki Suflera! Muzyk zmarł na raka.

W nocy z czwartku na piątek zmarł wybitny polski muzyk i kompozytor, założyciel i wieloletni członek Budki Suflera. Od wielu miesięcy zmagał się z nowotworem. Zmarł w wieku 69 lat.

Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów – poinformowano na oficjalnej stronie Budku Suflera.

Romuald Lipko nie żyjeDnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z…

Gepostet von Budka Suflera am Donnerstag, 6. Februar 2020

Romuald Lipko z Budki Suflera

Na początku lat 70. razem z przyjaciółmi stworzył Budkę Suflera, czyli jeden z najpopularniejszych zespołów w historii polskiej muzyki. Z początku był basistą, potem stał się klawiszowcem i kompozytorem. Po odejściu (na kilka lat) Krzysztofa Cugowskiego z zespołu w 1978 roku sam stał się liderem grupy.

Muzyk stworzył takie hity jak: „Cień wielkiej góry”, „Sen o dolinie”, „Nigdy nie wierz kobiecie”, „Za ostatni grosz”, „Jolka, Jolka, pamiętasz”, „Noc komety”, „Takie tango” czy „Bal wszystkich świętych”.

Lipko współpracował między innymi z Anną Jantar, Marylą Rodowicz, Ireną Santor, Urszulą, Izabelą Trojanowską, Zbigniewem Hołdysem, Jarosławem Kukulskim oraz ze Zdzisławą Sośnicką.

W 2014 roku Budka Suflera zakończyła swoją działalność. W 2015 roku Lipko utworzył Romuald Lipko Band. Na scenie towarzyszyli mu wokaliści, z którymi współpracował przez wiele lat.

Budka Suflera – REAKTYWACJA!

W 2019 roku muzycy Budki Suflera reaktywowali grupę. W lipcu tego samego roku ogłosili, że Lipko choruje na raka.

We wrześniu Romuald Lipko na oficjalnej stronie zespołu opublikował oświadczenie, gdzie dziękował bliskim i fanom za wsparcie. W walce z chorobą wspierały go ciepłe słowa i chęć powrotu na scenę.

Na 2020 rok zespół zaplanował trasę koncertową. Najbliższy z nich miał się odbyć 14 lutego w Lublinie.

Komentarze