Niespodziewana wizyta przewodniczącej Komisji Europejskiej. Co chce przekazać Polakom?

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, wraz z premierem Belgii, Alexandrem De Croo, planują odwiedzić Polskę w piątek, gdzie mają spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem. Informację o wizycie przekazał rzecznik KE, Eric Mamer, z siedziby Komisji w Brukseli.

 

Spotkanie von der Leyen i De Croo z Tuskiem będzie miało miejsce po rozmowach. Następnie odbędzie się konferencja prasowa z udziałem mediów, podczas której być może zostaną omówione ważne kwestie dotyczące relacji Unia Europejska – Polska.

 

Wiceszef MSZ, Andrzej Szejna, sugeruje, że tego rodzaju wizyty mają na celu ogłoszenie istotnych informacji publiczności. Nie chciał jednak ujawnić szczegółów, sugerując, że to premier Donald Tusk będzie informował opinię publiczną.

 

facebook.com/andrzej.szejna

 

Pytany o możliwość ogłoszenia wypłaty pierwszej transzy z KPO (Krajowego Planu Odbudowy), Szejna powiedział, że to premier posiada te informacje. Jednakże zauważył, że starania rządu polskiego w kwestii naprawy praworządności mogą zostać zauważone przez KE.

 

Szejna podkreślił zaangażowanie Polski w przywracanie praworządności. Wspomniał o zaangażowaniu w prace zespołu do spraw przywrócenia praworządności w Polsce pod przewodnictwem ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Minister zaznaczył, że obecnie na stole są konkretne projekty ustaw. Ustalono w nich terminy konsultacji i zasady procedowania w parlamencie oraz senacie, co świadczy o zaawansowanym etapie działań. Podkreślił także, że Komisja Europejska jest świadoma tych działań.

 

Wizyta von der Leyen i De Croo w Polsce może zatem stanowić okazję do omówienia ważnych kwestii, w tym również zagadnień związanych z KPO oraz naprawą praworządności. To mogłoby mieć istotne znaczenie dla relacji między Polską a Unią Europejską.

 

Źródło: wp.pl

Awantura na zebraniu Komisji Śledczej ds. Pegasusa! Przewodnicząca była zmuszona do…

Komentarze