Nigdy nie chodź pod prysznic w soczewkach kontaktowych!

Z pewnością niejednokrotnie spotkaliście się z przestrogą „Nigdy nie chodź pod prysznic w soczewkach kontaktowych!”. Noszenie soczewek kontaktowych stwarza ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, w tym infekcji oczu i owrzodzeń rogówki. Choroby te mogą rozwijać się bardzo szybko i mogą doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego pod żadnym pozorem nie wolno kąpać się w szkłach kontaktowych. Okazuje się, że woda której używamy do kąpieli może zawierać bakterie! Nawet ta z pozoru krystaliczna, czysta, występująca jeziorze lub rzece, jest domem dla mikroorganizmów, które są naprawdę niebezpieczne dla oczu. Gdy przedostaną się do naszych oczu łatwiej im się namnażać. Mikroorganizmy te rosną w siłę, przez co mogą doprowadzić do bardzo wielu poważnych chorób. Taka sytuacja może być przyczyną utraty wzroku! Dlatego warto zapamiętać: PRZED KAŻDĄ KĄPIELĄ NALEŻY ZDEJMOWAĆ SOCZEWKI KONTAKTOWE!

Należy bezwzględnie przestrzegać higieny związanej z noszeniem szkieł kontaktowych. Warto pamiętać o tym, że:

  • Nigdy nie należy spać w soczewkach kontaktowych, ponieważ może to zwiększyć ryzyko infekcji lub podrażnienia, a także zapalenia rogówki.
  • Nie należy kupować szkieł kontaktowych na stacjach benzynowych, w sklepach muzycznych lub u innych dostawców nieuprawnionych przez prawo do sprzedaży soczewek kontaktowych. Soczewki kontaktowe to wyroby medyczne wymagające recepty.
  • Nigdy nie wolno pływać mając na oczach szkła kontaktowe! Istnieje ryzyko zakażenia oczu bakteriami w wodzie basenowej. (Jeśli nie posłuchasz naszej rady, możesz zachorować na pełzakowe zapalenie rogówki, które wywołuje pasożyt Acanthamoeba).

Źródło: Youtube

Zdjęcie: Pixabay


Komentarze