Nowe ZAGROŻENIE u wschodnich bram Polski!? Rosja łączy się Białorusią!

Przywódcy Rosji i Białorusi ustalili drogę do zjednoczenia obu krajów i utworzenia Państwa Związkowego. Na początek dojdzie do integracji gospodarczej.

 

Podczas spotkania prezydentów Władmira Putina oraz Alaksandra Łukaszenki uzgodniono 28 programów, których realizacja zakończona zostanie utworzeniem nowego Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Wszystkie zapisy programowe mają na celu ujednolicić przepisy prowadzenia działalności gospodarczej, zbudować wspólny rynek finansowy,  gospodarczy i rolniczy.

 

28 programów zostało uzgodnionych (…) ujednolicenie ustawodawstwa, zrównanie warunków działalności podmiotów gospodarczych dwóch krajów, zbudowanie jednolitych rynków finansowych i energetycznych – powiedział Putin po spotkaniu obu polityków.

 

Programy mają być teraz procesowane w Najwyższej Radzie Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji.  Władmir Putin nie wykluczył, że bliższej przyszłości zostanie powołany parlament obu państw, jednak póki co priorytetem jest gospodarka.

 

Rozmowy o połączeniu zostały przyśpieszone w 2017 roku, kiedy Rosja zaczęła bardziej naciskać i wywierać presję gospodarczą na Białoruś. Łukaszenka chciał wymusić na Putinie ustępstwa w sferze gazowo-naftowej, na co gospodarz Moskwy odpowiedział podniesieniem cen za rosyjski gaz.

 

Co to jest ZBIR?

 

Porozumieniu o utworzeniu Związku Białorusi i Rosji zostało podpisane w Moskwie 1 kwietnia 1997 roku przez prezydentów Alaksandra Łukaszenke i Borysa Jelcyna. Związek miał oprzeć sie na wspólnym parlamencie, gospodarce, ale oddzielnym wojsku. Granice miały zostac zniesione, a przepływ kapitału ludzkiego i gospodarczego odbywały by się bez przeszkód.

 

 

Źródło: Forsal.pl / Dzieje.pl

Zdjęcie: Unsplash

Komentarze