Nowy SONDAŻ i brak wątpliwości! Wybory tym razem…

Sondaż pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl nie pozostawia złudzeń. Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, ilość mandatów przypadających każdemu z komitetów wyglądałaby nieco inaczej. Jak?

Przypomnijmy, że październikowe wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,6% poparcia. Koalicja Obywatelska uzyskała nieco ponad 27% głosów. Trzecią siłą w nowym Sejmie będzie Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który głos oddało 12% wyborców. Próg wyborczy przekroczyły jeszcze dwa komitety: Polskie Stronnictwo Ludowe (8,6%) oraz Konfederacja (6,8%). 

Co ciekawe, dwa największe ugrupowania na polskiej scenie politycznej tracą poparcie wyborców. Po wyborach zyskują natomiast te komitety, które w obecnym Sejmie nie będą mieć reprezentacji większej niż 50 posłów. Jak dokładnie wyglądają wyniki badania?

W pierwszym powyborczym sondażu – tak jak w październikowych wyborach – prowadzi PiS. Odnotowano jednak minimalny spadek poparcia dla partii rządzącej (41,1%). Jest to ciekawe zjawisko, ponieważ zazwyczaj zaraz po wyborach zwycięski komitet zyskuje względy kilku procent wyborców. 

Drugą siłą, podobnie jak w rzeczywistości, byłaby Koalicja Obywatelska z wynikiem 24,9% głosów. Tutaj także obserwujemy spadek o około 3%.

Kolejne trzy ugrupowania mogłyby się z kolei cieszyć większą liczbą mandatów, niż uzyskały w ostatnich wyborach. Na SLD miałoby zagłosować prawie 16% osób biorących udział w wyborach. PSL zgromadziłby niecałe 10% poparcia. Na Konfederację zagłosowałoby nieco ponad 8% ankietowanych. 

 

źródło: wPolityce.pl

Komentarze