Ojciec Andrzeja Dudy ostro o IN VITRO! To…

Prof. Jan Duda – kandydat PiS na senatora, a prywatnie ojciec prezydenta Andrzeja Dudy – w ostrych słowach skomentował metodę in vitro. Do jego wypowiedzi odniosła się kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska.

Podczas poniedziałkowej debaty „Gazety Wyborczej” w Krakowie prof. Jan Duda powiedział, że jest całkowicie przeciwny in vitro. – Ta procedura jest według mnie eksperymentem medycznym – powiedział. Co więcej, uznał, ze jest ona sprzeczna z konstytucją. 

Prof. Duda powołał się w tym przypadku na artykuł 39 ustawy zasadniczej, który stwierdza, że „nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody”. – Gdzie jest zgoda tego człowieka? – zapytał z ironią.

Także politycy partii, z której kandyduje prof. Duda, są przeciwni finansowaniu in vitro z publicznych pieniędzy. Powołują się tutaj na kwestie sumienia, podkreślając, że wielu obywateli jest przeciwnych tej metodzie. I dlatego – jak argumentują – nie można ich zmusić, aby pokrywali ze swoich podatków coś, co kłóci się z ich światopoglądem. 

Przeciwnego zdania są politycy opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej. Do słów prod. Dudy odniosła się podczas konferencji prasowej w Łodzi kandydatka ugrupowania na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. 

– Ktoś, kto mówi, że dziecko, które urodziło się dzięki metodzie in vitro jest eksperymentem, nie rozumie ludzi – powiedziała. Stwierdziła również, że „wielkim skandalem jest mówienie o eksperymencie medycznym do par, które od lat starają się o dziecko, leczą się i chcą posiadać dzieci oraz ocenianie ich, że są gorsi”. Europoseł PO Bartosz Arłukowicz powiedział z kolei, że jeśli KO wygra wybory, rządowy program in vitro zostanie przywrócony. 

Źródło: Rmf24.pl

Komentarze